Peter Odemwingie

afryka.org Wiadomości Sport Peter Odemwingie

Gra w reprezentacji Nigerii, choć urodził się i występuje na co dzień w Rosji. Osaze Odemwingie to bez wątpienia jeden z najciekawszych zawodników Afryki.

Ozase Peter Odemwingie przyszedł na świat 15 lipca 1981 roku w Związku Radzieckim. Jego matka jest Rosjanką, a ojciec – Nigeryjczykiem. W wieku dwóch lat po raz pierwszy zwiedził najludniejszy kraj Afryki. Wówczas zdecydował się wrócić do Rosji i rozpocząć karierę w CSKA Moskwa. Wojskowy klub miał z niego bardzo dużo pożytku – w wieku 17 lat Osaze wystąpił 9 razy i strzelił 7 bramek. Całkiem niezłe występy nie zatrzymały go w mroźnej Rosji i postanowił wylecieć na stałe do Nigerii. Tam bez problemu dostał angaż w Bendel Insurance. Był to jeden z lepszych okresów w jego karierze. Dobre występy zaowocowały kontraktem w belgijskim La Louvere. Wówczas zaczął regularnie występować w reprezentacji i stał się jej ważnym ogniwem po niezwykle udanym Pucharze Narodów Afryki. Wieść o uzdolnionym napastniku szybko się rozeszła wśród skautów i od 2005 roku Odemiwingie reprezentował barwy OSC Lille. We francuskim zespole pokazał się całej Europie. Dwukrotnie miał okazję grac w Lidze Mistrzów. W 2007 roku Osaze powrócił w rodzinne strony. Ofertę wartą bagatela 17 milionów euro złożył Lokomotiv Moskwa i wiadomo było, że zarówno klub, jak i zawodnik, takiej okazji nie przepuszczą.

Co takiego skłoniło rosyjskich działaczy do wydania ogromnych środków na zawodnika, który jeszcze niedawno grał w belgijskim średniaku? Odemwingie to piłkarz nietypowy. Szczupły, przeciętny w rajdach i nie popisujący się efektownymi dryblingami. Prawdopodobnie zaważyła jego inteligencja. Jak mało który piłkarz z Afryki potrafi znaleźć się w polu karnym i zachować zimną krew w sytuacjach podbramkowych. Jest również piłkarzem bardzo uniwersalnym. Może grac zarówno na pozycji prawoskrzydłowego, jak i środkowego napastnika. W reprezentacji Nigerii najczęściej pełni funkcję prawego pomocnika lub cofniętego napastnika. Znacznie lepiej czuje się na tej drugiej pozycji, lecz nie ma na nią większych szans, gdyż w kadrze są takie gwiazdy, jak Obafemi Martins i Ayegneni Yakubu. Nie przeszkadza mu to jednak odgrywać ważnej roli w drużynie. Łącznie wystąpił w 26 spotkaniach i strzelił 5 goli. Latem poprowadził Nigerię do srebra na Igrzyskach Olimpijskich. Aktualnie jest pewniakiem w talii Shaibou Amodou.

Mb

Poznaj afrykańskich piłkarzy. Wejdź na mundialowy serwis!

 Dokument bez tytułu