Pekin 2008: Afrykańskie kwalifikacje

afryka.org Wiadomości Sport Pekin 2008: Afrykańskie kwalifikacje

Po raz pierwszy od rozpoczęcia zmagań lekkoatletycznych Afryka nie miała okazji do świętowania. Najlepszym rezultatem dnia okazało się czwarte miejsce reprezentanta Zimbabwe w biegu na 200 metrów.

Środa stała pod znakiem kwalifikacji do niedzielnych finałów 800 i 5000 metrów. Na krótszym dystansie awans do półfinału uzyskało aż ośmiu zawodników z Afryki. Wśród nich był główny faworyt do zdobycia złotego medalu, Abubakr Kaki. Sudańczyk jest zdecydowanie numerem jeden w tym roku, czego dowodem jest jego wcześniejszy wynik z Oslo. Bez większych problemów awansowała także dwójka zawodników typowanych, do zajęcia dwóch niższych stopni podium. Mowa o Mbulaenim Mulaudzi oraz o Abrahamie Chiperwoku, którzy byli drudzy w swoich biegach eliminacyjnych.

5 kilometrów to również specjalność zawodników z Afryki. Do niedzielnego finału weszło trzech Etiopczyków i Kenijczyków, oraz po jednym reprezentancie Erytrei i Ugandy. W decydującym starciu nie mogło zabraknąć również Bernarda Lagata, który występuje obecnie w barwach Stanów Zjednoczonych. Faworytem jest oczywiście Kenenisa Bekele, będący aktualnie w imponującej formie. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc spodziewamy się, że Etiopczyk nie zadowoli się jednym złotem, zdobytym na dystansie 10 kilometrów.

Wydarzeniem dnia, miał być bieg na 200 metrów mężczyzn i rzeczywiście był. Jamajczyk, Usain Bolt poprawił fantastyczny rekord Michaela Johnsona, który od Igrzysk w Atlancie, był barierą nie do przejścia dla kolejnych mistrzów. Czwarty na metę przybył reprezentant Zimbabwe, Brian Zingai. Do brązu zabrakło mu 24 setnych sekund.

Maciek Bartoś

 Dokument bez tytułu