Papuga, husky i piła mechaniczna

afryka.org Wiadomości Papuga, husky i piła mechaniczna

Ta sprawa od samego początku była traktowana bardzo poważnie. Obywatel Republiki Południowej Afryki (RPA), Phillip Matthysen, został oskarżony o okrucieństwo wobec zwierząt. A o co tak naprawdę poszło?

Feralnego dnia, pies rasy husky, który należał do Matthysena, zjadł papugę swojego właściciela. Ten ostatni postanowił ukarać psa i… uciął mu głowę piłą mechaniczną. To zaprowadziło Mattyhysena na sądową salę.

W RPA obowiązuje specjalne prawo chroniące zwierzęta. Każdy kto znęca się nad zwierzętami dopuszcza się czynu zagrożonego nawet karą pozbawienia wolności.

Sąd nie zamierzał być pobłażliwy w przypadku Matthysena. Został on skazany na 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 5 lat i grzywnę w wysokości 10 tysięcy randów – 1 dolar amerykański to prawie 7 randów. Poza tym został zobowiązany do wpłaty 5 tysięcy randów na konto the Springs Society for the Prevention of Cruelty to Animals, organizacji zajmującej się ochroną praw zwierząt. Nie będzie też mógł posiadać psa rasy husky, chociaż inne psy, które do niego należą, pozostaną pod jego opieką.

To jeden z pierwszych tak poważnych wyroków w sprawie znęcania się nad zwierzętami w dziejach południowoafrykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

(kofi)

 Dokument bez tytułu