Panafrykańska czy francuska?

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Panafrykańska czy francuska?

Flaga Senegalu jest chyba najbardziej rozpoznawalną afrykańską flagą na świecie. Jej trzy kolory zostały spopularyzowane dzięki senegalskim piłkarzom, którzy na boiskach odnosili zwycięstwa. Przyjęta 25 sierpnia 1960 roku, w roku ogłoszenia niepodległości, do dziś powiewa wszędzie tam, gdzie są Senegalczycy.

Istnieją różne wyjaśnienia symboliki senegalskiej flagi. Trzy kolory mają nawiązywać do panafrykańskich barw, które zostały utrwalone w jej wcześniejszych odpowiednikach w Etiopii i w Ghanie. Inni twierdzą, że to nie o „panafrykańskość" chodzi, ale o nawiązanie do trójkolorowej flagi Francji.

Są tacy, którzy twierdzą, że zieleń na senegalskiej fladze dla muzułmanów symbolizuje sztandar Proroka, dla chrześcijan nadzieję, a dla animistów płodność i urodzajność. Złoty (żółty) jest symbolem bogactwa. Czerwony przypomina krew i poświęcenie dla kraju. Z kolei zielona gwiazda ma być nadzieją, którą wniosła niepodległość Senegalu.

Jest też jedna teoria na temat trzech kolorów senegalskiej flagi. Ma ona historyczne uzasadnienie. Trzy barwy symbolizują trzy polityczne partie Senegalu: zielony to Bloc Démocratique Sénégalais, żółty Mouvement Populaire Sénégalais oraz czerwony Parti Sénégalais d'Action Sociale.

(kofi)

 Dokument bez tytułu