Pamiątki, które kradną serca

afryka.org Kultura Sztuka Pamiątki, które kradną serca

Margaret Woerman jest właścicielką i główną kreatorką butiku Heartworks z Kapsztadu. Butik, określany jako połączenie biznesu i projektu wspierającego rozwój lokalnej społeczności, sprzedaje rękodzieło produkowane w całej Południowej Afryce. Często dostawcami sklepu stają się uliczni sprzedawcy pamiątek, którzy po prostu wchodzą i pytają, czy nie mogliby sprzedać tutaj swoich wyrobów z drutu, koralików czy trzciny.

Liczba dostawców Heartworks ciągle się zmienia: czasem są to jednorazowe transakcje, czasem twórcy polecają Margaret swoich sąsiadów i rodzinę. Regularnie kupuje od ponad 100 dostawców, dla których w większości współpraca z butikiem to jedyne źródło dochodów, z których utrzymują wieloosobowe rodziny. Dodatkowo, zatrudnia na stałe 35 szwaczek, które produkują charakterystyczne misie i szmaciane serca. „Niekiedy, gdy widzę potencjał w czyjejś pracy, sugeruję, co zmienić, aby produkty lepiej się sprzedawały”- twierdzi Margaret. – „Jak wracają do mnie z dobrymi rzeczami, składam większe zamówienia”.

Jedna z zatrudnionych w butiku sprzedawczyń, 22-letnia Papama Mnyakama mówi: „Kocham wyszywać, ponieważ każda stworzona przeze mnie postać opowiada jakąś historię temu, kto chce poświęcić trochę czasu, aby uważnie się jej przyjrzeć.” Praca w sklepie otworzyła przed Papamą nowe możliwości: „To moja pierwsza praca i pierwsze w życiu źródło dochodu. Dzięki temu mogę zacząć myśleć o zabezpieczeniu przyszłości mojego 5-letniego synka.

Jak na ceny w RPA, kolorowe nowoczesne afrykańskie rękodzieło sprzedawane w Heartworks może wydawać się drogie. Jednak właścicielka wyjaśnia: „Zależy mi na tym, aby godziwie płacić pracownikom. Dodatkowo, to są ręczne wyroby i czas, który poświęcają artyści na ich wykonanie, ma odzwierciedlenie w ich cenie.”

Najbardziej charakterystyczne wyroby Hartworks, to wyszywane misie „z misją”, produkowane np. dla chorych dzieci przebywających w szpitalach. Jednak w sklepie można kupić również piękne torby, figurki z gliny, szkła, drutu i koralików, a także rzeźby z drewna i kamienia.

maru na podstawie Mail&Guardian

 Dokument bez tytułu