Palestyna ważniejsza niż Dar Fur

afryka.org Wiadomości Palestyna ważniejsza niż Dar Fur

Pomimo, że sudański rząd w Chartumie jest oskarżany o wypędzenie tysięcy ludzi z Dar Furu, nie przeszkadza mu to w zajmowaniu się palestyńskimi uchodźcami, którzy utknęli na pograniczu Iraku, Jordanii i Syrii. Prezydent Sudanu, Omar al-Bashir, postanowił ściągnąć ich do swojego kraju.

Palestyńczycy, których zaprasza al-Bashir, przyjechali do Iraku za rządów Saddama Husseina. Ten iracki dyktator wspierał ich dążenia do utworzenia własnego państwa w Palestynie. Był też bliskim sojusznikiem Sudanu.

Po obaleniu Husseina, Palestyńczycy stali sie zakładnikami nowego układu sił w Iraku. Wcześniej Hussein zatrudniał przybyszów z Palestyny w administracji rządowej. Kiedy przyszła nowa władza, większość z nich postanowiła uciekać. Jednak żadne z państw, do których zamierzali wyjechać – Jordania i Syria – nie zgodziło się na wjazd palestyńskich uciekinierów.

W rezultacie 34 tysiące Palestyńczyków utknęło w Iraku. Tych, którzy przebywają na obozach na granicy chce przygarnąć al-Bashir. A co uchodźcami z Dar Furu?

(kofi)

 Dokument bez tytułu