Pako Sarr

afryka.org Kultura Muzyka Pako Sarr

W wieku 17 lat założył swój pierwszy zespół Soweto Boys, gdzie grał na perkusji. Pako Sarr (ur. 28 października 1971 w Dakarze) – muzyk, kompozytor, producent pochodzący z Senegalu.

Po trzech latach chłopięcy zespół przekształcił się w ARRA (Africa Reggae Roots Ambassador),który był prekursorem muzyki reggae w Dakarze i szybko zdobył ogromną popularność.

Po ośmiu latach Pako Sarr wyjechał do Paryża, gdzie komponował i uczył się gry na gitarze oraz śpiewu. W tym czasie powstawał zalążek muzyczny projektu Nomad Soul, w którym wyraźnie słychać charakterystyczne brzmienie jego muzyki, sztuki eksperymentalnej łączącej różne gatunki muzyczne: afro, reggae, soul pop i rock. Po pięciu latach zaczął koncertować z własnym projektem we Francji i Afryce, zdobywając co raz większą popularność. Na koncert do Polski po raz pierwszy przyjechał cztery lata temu.

Jego twórczośc można okreslić mianem World Music,będącej wynikiem osobistej drogi życiowej Pako od Dakaru przez Paryż, Marsylie i Warszawę, gdzie artysta gości ostatnio regularnie, współpracując z polskimi muzykami.

Pako Sarr jest również współzałożycielem konceptu socjo-kolturalnego UP (United Peoples), współtworzy także senegalski zespół Djolof-Man, czyli trio w składzie: Pako Sarr, Mamadou Diouf, Mohamed Mbow.

Gitarzysta, wokalista, komponuje w językach wolof, francuskim i angielskim, a od niedawna próbuje swoich sił nawet po polsku…

Pako jest artystą nietuzinkowym, adresującym swoją twórczość do wszystkich, którzy cenią dobre brzmienia, lubią się przenieść w klimat gorącej Afryki i egzotycznych doznań.

Na polskim rynku muzycznym, ta mieszanka to zdecydowanie powiew świeżości, który z pewnością docenią nie tylko fani Boba Marley’a, Marcii Griffiths czy Eryki Badu.

Mamadou

 Dokument bez tytułu