Outsider sceny reggae

afryka.org Kultura Muzyka Outsider sceny reggae

Dla nikogo nie stanowi to sekretu – przemoc, korupcja oraz wojna to podstawa dzisiejszego demokratycznego chaosu w Afryce. Seyni (prawdziwe nazwisko: Alseyni Kouyaté) wie o tym – to Gwinejczyk, który musi obserwować, jak jego kraj radzi sobie z tego typu problemami. To artysta, który określa swoje uczucia przy pomocy muzyki. Śpiewa głównie w swoim rodowitym języku malinké, po francusku oraz rzadko po angielsku. Seyni to prawdziwy outsider afrykańskiej sceny reggae.

Grioci to w Afryce pieśniarze, którzy sławili przywódców, przekazywali genealogię bohaterów, kształtowali mity, pełnili funkcję historyków plemienia. Jednakże Seyni to Griot nowego typu – próbuje wyjaśniać afrykańskie zobowiązania względem nowego porządku świata. Nie jest w służbie władzy, tak jak nakazywałaby tradycja. Jest artystą niezależnym i poprzez swoje teksty rozbudza świadomość.

Nazywany jest prekursorem reggae yankadi – skrzyżowania tradycyjnych gwinejskich rytmów oraz jamajskiego reggae. Oprócz śpiewu jest profesjonalnym tancerzem (narodowy balet Koteba z  Abidżanu), aktorem i kompozytorem (film  "La Vie Platinée" z Mamady Keita, w reżyserii Claude Cadiou, gdzie Salif Keita śpiewa pieśni napisane przez Seyni). Grał również w zespole Mory Kante (najbardziej znany gwinejski artysta, znany z mega przeboju „Yeke, Yeke”).

Seyni zagrał już setki koncertów na całym świecie, m.in. podczas Festival Musiques Métisses w Angoulème, Move Against G8 w Rostocku, Summerjamu w Kolonii, Festival Esperenzah w Belgii, Wiesen Reggae Sunsplash w Austrii, Festival d’Art d’Afrique we Francji, Weltnacht Festival w Minden w Niemczech i wielu innych. Towarzyszył na scenie Alpha Blondy, Toure Kunda, Tikenjah Fakoly, Anthony B, Zao, Aswad…

Towarzysząca mu na stałe grupa Yeliba pochodzi z rejonu Bordeaux we Francji. W składzie zespołu uczestniczy młodszy brat Seyni Naby Kouyaté, grający na balafonie (instrument z rodziny ksylofonów), Georges Mottin aka Georges King grający na gitarze, Valess grający na gitarze basowej, Bouyax grający na klawiszach oraz Ludovic N'Holle na perkusji – profesjonalni francuscy muzycy grający wcześniej w wielu francuskich formacjach.

Seyni jak do tej pory wydał 5 albumów, ostatni to płyta live „Liberté” zarejestrowana w Bordeaux w 2005 roku. Ostatnio zagrał trasę koncertową razem z jamajską legendą – Pablo Mosesem. Jeszcze nigdy nie gościł w Polsce. Jednak wkróce przyjedzie nad Wisłę.

Maken

 Dokument bez tytułu