„Ostatni pociąg do zona verde”

afryka.org Kultura Książki „Ostatni pociąg do zona verde”

Ukazała się kolejna książka Paula Theroux po polsku. Tym razem, zamiast Kapsztadu i Kairu, są Kapsztad i Angola.

Wielka afrykańska podróż Paula Theroux sprzed kilkunastu lat zaowocowała doskonałym Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu. Dziesięć lat później pisarz wraca na swój ukochany kontynent, żeby przekonać się, jak bardzo oboje – on i Afryka – w tym czasie się zmienili.

Theroux tym razem rozpoczyna swoją samotną podróż w Kapsztadzie, potem rusza na północ przez RPA, Namibię, do Angoli, przemierzając świat wymazany z przewodników turystycznych. Po czterech tysiącach kilometrów zachwytów i rozczarowań pyta nagle z rozbrajającą szczerością: co ja tutaj robię?

Żywy, zabawny, sugestywny i bardzo osobisty Ostatni pociąg do zona verde. Lądem z Kapsztadu do Angolito końcowy rozdział afrykańskiej przygody pisarza, który dzięki swoim przenikliwym obserwacjom i przepięknej prozie przybliża świat kolejnym już pokoleniom czytelników.

Kup książkę!

O książce napisali:

  • Ta książka to praca przenikliwego obserwatora.„New York Journal of Books”

  • Najlepsza książka Theroux.„The Boston Globe”

  • Theroux to fantastyczny gawędziarz i sztukmistrz lokalnej egzotyki. To proza, która gna przed siebie w niesamowitym tempie.„The Sunday Times”

  • „Ostatni pociąg do zona verde” to intrygująca książka opisująca rzeczywistość, która wydaje się czasami bardziej apokaliptyczna niż u Cormaca McCarthy’ego.„The Observer”

  • Ta książka dowodzi, że z wiekiem Theroux nie zwolnił tempa i nie spoczął na laurach. […] Odważnie i czujnie opisuje problemy Afryki, jej niesprawiedliwości i historię.„San Francisco Chronicle”

Paul Theroux (ur. 1941) — amerykański powieściopisarz i podróżnik. Mieszkał w Malawi, Ugandzie i Singapurze, gdzie pracował dla Korpusu Pokoju i wykładał. W 1972 roku przeniósł się wraz z rodziną do Londynu. Jest autorem około trzydziestu powieści i kilkunastu książek reportażowych, ale największy rozgłos przyniosły mu książki podróżnicze, wśród których wymienić można wydane już w Polsce: Wielki bazar kolejowy (Czarne 2010), Pociąg widmo do Gwiazdy Wschodu. Szlakiem „Wielkiego bazaru kolejowego” (Czarne 2010), Stary Ekspres Patagoński (Czarne 2012), Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu (Czarne 2013) i Jechałem Żelaznym Kogutem. Pociągiem przez Chiny (Czarne 2015), za którą otrzymał prestiżową Thomas Cook Travel Book Award.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *