Ostateczne pojednanie?

afryka.org Kultura Muzyka Ostateczne pojednanie?

Jeszcze w latach 90-tych taka współpraca byłaby nie do pomyślenia. Czas jednak leczy rany, dlatego kolejni artyści decydują się na odważne produkcje. Taką niewątpliwie jest utwór stworzony przez Koldproduk oraz Straatligkinders.

Doktryna apartheidu dotykała wszystkie dziedziny życia. Władze starały się tłumić każdy zalążek pojednania białej społeczności z czarną. To właśnie w imię idei apartheidu wielokrotnie aresztowany był Johnny Clegg, który tworzył tradycyjną zuluską muzykę.

Ponad 20 lat od początku demokracji w Południowej Afryce, twórcy zaczynają coraz śmielej łączyć przeciwieństwa. Pierwsi byli Mandoza i Danny K, którzy wspólnie nagrali płytę z elementami pop i kwaito. Teraz przyszedł czas na Koldproduk oraz Straatligkinders.

Koldproduk to duet hip hopowy, w którym najważniejszą rolę pełni wokalista – Simba Bako. Najgłośniej o zespole było w 2007 roku, kiedy otrzymali statuetkę MTV za najlepszy teledysk do utworu „Hush”.

Natomiast Straatligkinders tworzy rock. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie styl tej grupy. Wszyscy czterej członkowie są Afrykanerami. Zawsze posługują się swoim ojczystym językiem i zwykle grają koncerty w małych miastach, gdzie odsetek białej społeczności jest największy.

Pomimo całkowicie różnej historii i przekonań, twórcy postanowili stworzyć coś ambitnego. I przy okazji pokazali, że Południowa Afryka jest wreszcie wolna od podziałów rasowych.

Mb

 Dokument bez tytułu