Oskarżone o handel alkoholem wychodzą na wolność

afryka.org Wiadomości Oskarżone o handel alkoholem wychodzą na wolność

Sudański rząd w Chartumie uwolnił 1000 kobiet i dzieci oskarżonych o produkcję i sprzedaż alkoholu. Na północy Sudanu, gdzie obowiązuje prawo szariatu, obrót napojami alkoholowymi jest zakazany.

Uwolnione osoby pochodzą z południa Sudanu, gdzie większość mieszkańców to animiści i chrześcijanie i nie obowiązuje ich prawo islamu. Od czasu podpisania pokoju w 2005 roku trwają pracę nad złagodzeniem prawa obowiązującego na muzułmańskiej północy. Tym bardziej, że przebywa na niej bardzo wielu uchodźców wewnętrznych z obszarów, na których trwała wojna. Być może decyzja o zwolnieniu 847 kobiet i 158 dzieci jest krokiem ku rezygnacji z szariatu.

W stolicy Sudanu, Chartumie, mieszka około 2 milionów przybyszów z południa. Zwolnione z więzienia kobiety zostały aresztowane podczas policyjnej akcji wymierzonej w sprzedawców alkoholu. Większość z nich zarabia w ten sposób na życie, ponieważ ich mężowie albo stracili życie na wojnie albo nie mają zajęcia. Bardzo często zabierają do więzienia swoje dzieci, ponieważ nie ma kto nimi się zaopiekować.

Szacuje się, że 90 procent kobiet, które przebywają w chartumskich więzieniach odsiaduje karę za sprzedaż alkoholu.

(lumi)

 Dokument bez tytułu