Oskarowy film wyprodukowany w RPA

afryka.org Kultura Film Oskarowy film wyprodukowany w RPA

Film dokumentalny zatytułowany “Taksówka na ciemną stronę” (Taxi to the Dark Side), jeden z filmów zrealizowanych w ramach południowoafrykańskiego projektu „Dlaczego Demokracja?” (Why Democracy?), zdobył tegorocznego Oskara dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Producentem filmu był południowoafrykańczyk Don Edkins, który również koordynuje cały projekt „Dlaczego Demokracja?”. "To wielki zaszczyt dla filmu. Jestem szczęśliwy, że „Taksówka na ciemna stronę” wygrała, ponieważ porusza bardzo drażliwą kwestię polityczną. Nagradzając film Oskarem, Akademia udowodniła, że nie boi się kontrowersji i że docenia filmy, nawet te, pokazujące niedemokratyczne praktyki amerykańskiego rządu.” – komentował Edkins po gali wręczenia statuetek.

Film, wyreżyserowany przez Alexa Gibney'a opowiada prawdziwą historię afgańskiego kierowcy taksówki, torturowanego przez amerykańskie siły rządowe, pod pretekstem „Wojny z terrorem”.

Don Edkins urodził się w Kapsztadzie, w 1953 roku. W wieku 23 lat opuścił RPA z powodów politycznych. Wrócił do ojczyzny w 1994 roku, aby wziąć udział w pierwszym demokratycznym głosowaniu. Ukończył studia dotyczące rozwoju i języków afrykańskich. Utworzył objazdowe kino, które docierało z filmami do najbardziej odległych zakątków południowej Afryki.

(maru)

 Dokument bez tytułu