Oskarowa Afryka?

afryka.org Kultura Film Oskarowa Afryka?

W miniony czwartek szanowne gremium decydujące o nominacjach za najlepszy film obcojęzyczny do tegorocznej gali oskarowej przyciął listę zgłoszonych kandydatur z 66 do zaledwie 9. Po raz pierwszy w historii w gronie wybranych znalazło się aż dwa filmy z Afryki!

Obok pozycji mających już sporą renomę oraz zaliczanych do grona faworytów (takich jak “Dogtooth” z Grecji, kanadyjski “Incedies” czy “Biutiful” w reżyserii Inarritu) znalazły się pozycje z Algierii oraz z RPA.

Na placu boju pozostał między innymi stary wyga oskarowy Rachid Bouchareb, jeden z najbardziej cenionych współcześnie reżyserów frankofońskich, urodzony w Algierii, ale związany życiowo z Francją. Co ciekawe film “Hors-la-Loi” jest kontynuacją głośnego filmu “Dni chwały”, który poza nagrodami w Cannes przyniósł też reżyserowi jego drugą nominację do Oskara w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny (poprzednią uzyskał za film “Poussières de vie” w 1996 roku).

Drugi film na krótkiej liście również należy do weterana, czyli do reżysera niemieckiego pochodzenia Olivier Schmitz. Choć sam twórca nie urodził się w Afryce to z przemysłem lokalnym związany jest od lat. Nakręcił co prawda zaledwie kilka filmów, ale prawie co do jednego osadzona była akcja w RPA. Do najważniejszych jego filmów należy przełomowy “Mapantsula” (1998) oraz dilogia “Joburg Stories” (1997) i “Hijack Stories” (2000). Prawdziwe uznanie przyniósł mu jednak dopiero jego najnowszy film “Życie, ponad wszystko”, oparty na powieści “Chandra’s Secrets” Allana Strattona, opowiadający historię miłością matki i córki w realiach współczesnego RPA. Film swoją premierę miał w Cannes (podobnie zresztą jak “Hors-la-Loi”) w konkursie Un Certain Regarde i choć nie zdobył żadnych nagród to zapadł w pamięci jako najdłużej oklaskiwany film festiwalu.

Wśród afrykańskich zgłoszeń, które nie zyskały uznania decydentów, nie znalazł się egipski dramat “Messages from the Sea” oraz etiopski “Atletu” (po raz pierwszy w historii kraj ten zgłosił kandydaturę).

Co ciekawe wśród nominowanych nie ma tajskiego filmu “Uncle Boonmee, który pamięta swoje przeszłe życia”, i który wygrał główną nagrodę w Cannes w zeszłym roku.

Ostateczna lista 5 nominowanych zostanie ogłoszona we wtorek 25 stycznia 2011 roku.

Przemek Stępień

 Dokument bez tytułu