Po raz pierwszy w Polsce artysta reggae z Indonezji, prawdziwy ambasador tej muzyki w swojej ojczyźnie. Odwiedza nas po występach na scenach od Azji przez Afrykę, Europę, obie Ameryki aż do Jamajki. „Salam” to nie tylko tytuł jego ostatniej płyty. To słowo znaczy „pokój”.
Ras Muhamad urodził się w Indonezji jako Muhamad Egar. Przez kilkanaście lat uczył się w Nowym Jorku, gdzie po raz pierwszy zetknął się z jamajską muzyką i kulturą Rasta. Po powrocie do ojczyzny Ras stara się ponownie wprowadzić Indonezję na mapę świata, zwłaszcza w dziedzinie muzyki, sztuki i talentów, jakie ten kraj ma do zaoferowania.
Wydana w 2007 roku płyta Ras Muhamada “Reggae Ambassador” przełamała barierę i wprowadziła reggae dancehall na rynek muzyczny Azji Południowo-Wschodniej. W 2008 pismo the Rolling Stone w Indonezji wybrało go “Najlepszym Nowym Artystą Reggae”. Ostatni album Ras Muhamada “Salam” (2014) został wyprodukowany przez Moritza “DaBaron” Korfa z Dub Inc i wydany w jego wytwórni Oneness Records. To płyta roots reggae, ale odnajdą się na niej również fani dancehall i hip-hopu. Chociaż większość tekstów na „Salam” jest po angielsku, Ras zawsze znajduje sposób, by pokazać swój indonezyjski punkt widzenia. Na pierwszym singlu “Lion Roar” na przykładzie lwa jako symbolu siły, godności i wytrwałości pokazuje historię podobieństw kulturowych pomiedzy odległymi narodami. W duecie z Kabaka Pyramid “Re-education” obaj artyści przekonują o wielu dowodach łączących prastare kultury Afryki i Azji. W “Learn and Grow” z Sarą Lugo Ras wysyła pozytywny przekaz automotywacji. W “Farmerman”, duecie z Naptali, opowiada jak rolnik zapewnia pożywienie dla ludzkości.
Album „Salam” przywiódł Ras Muhamada nawet do Kingston, gdzie wystąpił na scenie Earth Hour Reggae Fest.
Ras jest również producentem i prowadzi program z jamajską muzyką na antenie radia Mustang FM. Napisał książkę “Negeri Pelangi” (“Kraina tęczy”) ze swoimi wspomnieniami z podróży do Etiopii.
W Ostródzie wystąpi z węgierskim Budapest Riddim Band.