ORF 2016: Micah Shemaiah

afryka.org Kultura Muzyka ORF 2016: Micah Shemaiah

Określany jako “jedna z najbardziej ekscytujących nowych gwiazd na jamajskim nieboskłonie reggae”, oto nadciąga kolejny świetny głos, zakorzeniony w kolektywie  Jah Ova Evil i i sound systemowych imprezach Yaadcore w Kingston. Ogień będzie płonąć!

Micah Shemaiah pochodzi z oryginalnej kolebki brzmienia, Kingston City, i dorastał w rastafariańskim domu 12 szczepów Izraela. Z pewnością udało mu się zbudować już solidny fundament dla swojej twórczości i z pewnością śpiewa w stylu rozgrzewającym serca fanów reggae na całym świecie. Jego winylowa siódemka “Dread at the Control” (2013) była dużym krokiem w rozwoju młodego jamajskiego ruchu roots. Wśród gości usłyszeć można było tam TJ, Likkle Briggie, Hempress Sativa, Infinite oraz Jahkime. Kolejne popularne single Micah to “Reggae Rockit”, “We Know”, “Fire Burning” oraz “Eezy Breezy”. W 2013 zrealizował swoje marzenie o występach w ojczyźnie i pojawił się na scenie w Afryce Południowej, zatrzymując się po drodze na występy w Wlk. Brytanii. Odnoszące sukces single otworzyły mu drogę do europejskiej trasy rok później, podczas której wystąpił m.in.  na Rototom Sunsplash, Uprising czy Regałowisku. W 2015 roku przemierzył Europę i trafił do Afryki (Etiopia i Kenia) w ramach trasy Dubwise Jamaica sound system z selectorem Yaadcore. Micah Shemaiah jest znany ze swoich występów nasyconych duchową energią. Wydał trzy albumy: “Rastaman Meditation” (2009), „Shalalak” oraz „Original Dread” (obydwa 2015)

Reggaeville.com tak określił jego ostatni album: “Ponownie łączy nas ze złotą erą roots, rub-a-dub i rocksteady – wspaniały rezultat określenia “Rockers”, o którym Micah mówi, że odkrył je w sobie dwa lata temu”.

Micah wystąpi w Ostródzie z Malikiem (selector) oraz MadMajkiem (MC, wokalista) ze stołecznego sound systemu Singledread, założonego przez dwóch braci w 2002 roku. MadMajk był wokalistą grupy Bauagan Mistrzów i nagrał z nimi album. Następnie wydał własny solowy krążek „Wartości system” oraz kilka singli.

Ostróda Reggae Festival, Green Stage, 12.08.2016

 Dokument bez tytułu