ORF 2016: Dellé

afryka.org Kultura Muzyka ORF 2016: Dellé

Jeden z trójki wokalistów czołowej grupy reggae/dancehall na świecie – Seeed, powraca z nowym albumem „Neo”. To muzyka z najwyższej półki, wsparta najlepszym brzmieniem. Kto nie wierzy, w Ostródzie zmieni zdanie.

Trudno znaleźć w Polsce fana reggae, który nie znałby niemieckiej mega gwiazdy reggae / dancehall Seeed, która podbiła świat swoją wizją wielkiego muzycznego widowiska i osiągnęła szczyty komercyjnej popularności w swojej ojczyźnie. Wokaliści grupy udzielali się również w solowych projektach.

Pochodzący z Ghany Frank Dellé połączył siły z czołowym mistrzem niemieckiej produkcji reggae Guido Craveiro na płycie „Dubxanne – Police in Dub”, gdzie w 2008 roku jeszcze pod pseudonimem Eased wspaniale zinterpretował „Roxanne”.

Rok później ukazał się pierwszy solowy album Dellé – „Before I Grow Old”, będący owocem współpracy obu panów w oparciu o skład najlepszych niemieckich muzyków, m.in. z Seeed. Płyta spotkała się z bardzo dobrymi recenzjami i przyniosła przeboje „Pound Power” czy „Cry Out” – hymn Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA, gdzie Niemcy rywalizowały w jednej grupie z Ghaną. Hitem stała się również piękna reggae’owa interpretacja „Power of Love” Frankie Goes To Hollywood, a rozszerzona wersja płyty przyniosła drugi krążek wypełniony wersjami dubowymi.

W muzyce Dellé roots reggae i dub pięknie harmonizują z mocnym dancehall, a dzięki anglojęzycznym tekstom zyskała ona charakter międzynarodowy. W ramach trasy promocyjnej albumu Dellé zagrał swój jedyny dotychczasowy polski koncert na One Love Sound Fest we Wrocławiu w 2009 roku.

Po kolejnych sukcesach Seeed Frank powrócił w 2015 roku z przejmującym „Light Your Fire”, odkrywającym zapomnianą prawdę, że u podstaw każdej religii leży miłość. W spektakularnym teledysku pojawili się m.in. przedstawiciele wielu grup wyznaniowych, wyrażając swój protest przeciwko opanowującemu ponownie świat szaleństwu wojen religijnych.

Gotowy jest już drugi solowy album Dellé „Neo”, który usłyszycie w Ostródzie. To kolejna atomowa produkcja pod kontrolą niezawodnego Guido Craveiro. Singlem promującym jest „Tic Toc”, nagrany w duecie z Gentlemanem.

Dellé w Ostródzie nie weźmie żadnych jeńców.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 14 sierpnia 2016

Przyjechałem do Niemiec, a tam wszyscy odbierali to: „Reggae? Cool, palenie, szczęśliwy wyluz i te sprawki”. Pomyślałem – co wy do diabła myślicie? Reggae to jest poważna muzyka, muzyka rebelii!

Frank Dellé w wywiadzie dla Free Colours, 2009

 Dokument bez tytułu