OPOWIEŚCI AFRYKAŃSKIE

afryka.org Bez kategorii OPOWIEŚCI AFRYKAŃSKIE

 

OPOWIEŚCI AFRYKAŃSKIE

koncert/jam session/taniec maski

w wykonaniu

AKA-CHUKWU

 

15 maja 2009 (piątek)

a potem w każdy drugi piątek miesiąca

HERBA THEA

ul. Bruna 20

wstęp: 10zł

 

Mieszkańcy Afryki są mistrzami snucia opowieści. Zarówno młodzi, jak i starzy mają rękawy i głowy pełne wspaniałych historii: o śmierci, miłości, o wydarzeniach codziennych, zwyczajnych oraz cudownych i magicznych, o pracy i marzeniach… Historie można po prostu opowiadać, lub… śpiewać. Muzyka przenosi słuchaczy w świat nieznany, niezwyczajny, prowadzi przez epoki, wydarzenia i emocje. Popularne wśród Nigeryjczyków geireition – to właśnie historie opowiadane poprzez śpiew, melodię i rytm, głos i brzmienie bębnów. Opowiadać można też tańcem. Maski – postacie przywołane ze świata duchowego – opowiadają o tym, co się wydarzyło i jeszcze wydarzy, straszą, bawią, błogosławią. Maski nie mówią, maski tańczą swoje historie.

Bębny grają melodie – radosne, poważne, groźne. Rytm tworzy ramy dla muzyki, budzi radość, uspokaja gniew, porusza ciało i otwiera duszę. Pieśni są śpiewane dla boga, bogów, dla samego siebie, ale też dla ludzi i z ludźmi.

 

Zapraszamy zatem – aby

posłuchać i popatrzeć, pograć, potańczyć.

 

Przynieście swoje bębny i inne instrumenty,

stwórzmy razem nowe historie!

 

 

Afrykańskie Przedsięwzięcie Edukacyjno-Artystyczne Aka-Chukwu to przedsięwzięcie stworzone przez Nigeryjczyka Johna Enemuo, skupiające czarnoskórych muzyków i tancerzy mieszkających w Polsce. Powstało z pasji grania, chęci dzielenia się „swoim najlepszym” oraz potrzeby mówienia własnym językiem nie znającym granic, jakim jest muzyka. Aka-Chukwu działa od 2007 roku, w tym czasie objechali z koncertami, pokazami i warsztatami pół Polski, zorganizowali i przeprowadzili cykl warsztatów bębniarskich w Trójmieście oraz szereg imprez z muzyką afrykańską i jam session tamże. Wyrośli w świecie, w którym muzyka jest obecna w codziennym życiu i – gdyby mogli – nic by nie robili, a tylko grali. Ich muzyka oparta jest na tradycyjnych instrumentach afrykańskich, takich abia (bębny), ichaka (grzechotki), ogene (krowie dzwonki), udu (rodzaj grającego dzbana).

 

 

Kontakt i szczegółowe informacje:

www.akachukwu.art.pl

www.herbathea.waw.pl

akachukwu@wp.pl

tel. 692462655

 Dokument bez tytułu