Opowieść o gangu z Antyli

afryka.org Kultura Film Opowieść o gangu z Antyli

„Gang z Antyli” jest kolejną propozycją na tegorocznej AfryKamerze. Tym razem zobaczymy francuską odpowiedź – a właściwie film stylizujący się – na amerykańskie blaxploitaition.

Paryż, lata 70. Jimmy, jak wielu imigrantów z Antyli Francuskich przesiedlonych w ramach programu rządowego, czuje się oszukany i upokorzony – zamiast obiecanych perspektyw i stabilnej, dobrze płatnej pracy, trafił w wir nędzy i uprzedzeń. Sfrustrowany i pełen niezrealizowanych ambicji, dołącza do grupy rabusiów pod przewodnictwem charyzmatycznego, mającego niebezpieczne koneksje Politika. Napadając na urzędy pocztowe, Jimmy odzyskuje godność, ale nie stabilizację: uwikłanie w pokrętny kodeks honorowy półświatka doprowadza do przewartościowania dotychczasowych relacji z kobietami jego życia – córką, dziewczyną i babką.

Oszczędny, oskarżycielski film może kojarzyć się z amerykańskimi produkcjami nurtu blaxploitation. Tu także chodzi o rasową dumę i potrzebę wyrażenia sprzeciwu wobec opresji „białego” świata. Z tą różnicą, że reżyser dostrzega ich fasadowość. Flamand-Barny z powodzeniem oddaje duszną, pełną wewnętrznych tarć atmosferę pierwszych lat kryzysu imigranckiego w Europie.

Źródło: Piotr Pluciński, Afrykamera.pl

Jean-Claude Flamand-Barny – urodzony na Gwadelupie obecnie mieszka we Francji. Samouk, który filmową karierę zaczynał jako aktor w filmie „Metisse” (1984) Mathieu Kassovitza. W 1994 roku zadebiutował z krótkometrażowym „Putain de Porte”, w którym wystąpili Vincent Cassel, Mathieu Kassovitz and Léa Drucker. Potem kontynuował współpracę z Mathieu Kassovitzen a następnie z Jacquem Audiardem. W 2005 roku Flamand-Barny nakręcił na Gwadelupie swój debiut fabularny „Nèg Maron”. „Gang z Antyli” jest jego filmem studenckim.

Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

 Dokument bez tytułu