Opowieść dziecka-żołnierza

afryka.org Kultura Książki Opowieść dziecka-żołnierza

Ishmael Beah jest chyba najbardziej znanym dzieckiem-żołnierzem na świecie. Swoją popularność zawdzięcza wspomnieniom opublikowanym w 2007 roku.

Beah pochodzi z Sierra Leone, kraju naznaczonego wojną domową. Miał 11 lat, kiedy stał się świadkiem jednego z najkrwawszych konfliktów w Afryce Zachodniej. W związku z walkami, które dotarły także do jego rodzinnej miejscowości, musiał uciekać. Pozostawił dom i rodzinę, i wraz z grupą innych równie zagubionych chłopców zaczął szukać miejsca, gdzie nie ma wojny.

Tej wędrówce przez kraj towarzyszyły sceny gwałtów i morderstw, dokonywanych przez rebeliantów. Jednak wojna w Sierra Leone nie miała swoich pozytywnych bohaterów. Armia rządowa, walcząca z rebelianckim Revolutionary United Front (RUF), rekrutowała dzieci, które wysyłała na front wojny z RUF. To właśnie do oddziału armii rządowej trafił Beah.

Nastoletni chłopiec musiał zostać żołnierzem. Zabijanie stało się jego sposobem na życie i przetrwanie sierraleońskiej wojny. Narkotyki pozwalały zapomnieć o głodzie i zmęczeniu. W szóstym roku konfliktu o Beaha upomniał się UNICEF. W ten sposób Beah mógł wrócić do normalnego życia. Ale ten powrót nie był łatwy.

Ośrodek, w którym został umieszczony Beah początkowo przypominał pole bitwy. Dzieci-żołnierze nadal walczyły ze sobą, chociaż bez użycia broni. Dopiero po wielu miesiącach, Beah i inni nastoletni weterani zaczęli pokonywać swoje uzależnienie od narkotyków, odkrywać, że byli kiedyś dziećmi i ktoś zabrał im dzieciństwo wraz z prawem do bycia szczęśliwym. To w imieniu ich wszystkich, Beah przemawiał na forum ONZ w Nowym Jorku.

Kiedy Beah wrócił ze Stanów Zjednoczonych, wojna dotarła do stolicy, Freetown. Jeszcze raz musiał oglądać koszmar wojny. Wtedy postanowił uciec za ocean. Dziś może mówić, że miał wiele szczęścia. W USA znalazł się pod opieką swojej przybranej matki, Laury Simms. Skończył szkołę i studia.

W 2007 roku Beah napisał „Było minęło”. Książkę, która jest jego pamiętnikiem oraz wspomnieniami ofiary i uczestnika sierraleońskiej wojny. “Było minęło” jest też apelem o pomoc dzieciom-żołnierzom. O ochronę nieletnich przed wykorzystywaniem w konfliktach między dorosłymi i nie tylko tymi w Afryce. Sierra Leone posłużyło Beahowi za przykład.

Kofi

Ishmael Beah, Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza, Wydawnictwo Znak, Kraków 2008.

 Dokument bez tytułu