Opera Poskantoor zwycięzcą na Festiwalu Clover Aardklop

afryka.org Kultura Sztuka Opera Poskantoor zwycięzcą na Festiwalu Clover Aardklop

7 października na Festiwalu Clover Aardklop w Potchefstroom swoją premierę miała opera Poskantoor. Jest to pierwsza opera w afrikaans w XXI w. Libretto do niej napisał związany przez wiele lat z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Tertius Kapp.

W Poskantoor wątki tragiczne przeplatają się z wątkami komediowymi. Opera zaczyna się arią Grethe, nieszczęśliwej wdowy, cieszącej się wątpliwą opinią w swoim rodzinnym mieście. Kobieta postanawia wyjechać z Karkaskraal na dobre. Wtedy jednak między nią a strażnikiem Napoleonem nawiązuje się romans. Grethe zainteresowany jest także surowy naczelnik poczty, Smit. Pod jego zwierzchnictwem pracują Ronel i Saartjie. Kobiety uciekają od nudy, czytając listy i pocztówki przechodzące przez ich pocztę. Marzą o gondolach i pałacach, których nie sposób znaleźć w ich małym miasteczku w Karoo. Gdy Ronel i Saartjie dowiadują się, że Smit otrzymał zaproszenie do opery w Wenecji, chcą go przekonać, by zaprosił jedną z nich jako osobę towarzyszącą. Smit chce tam zabrać Grethe, która jednak deklaruje miłość dla Napoleona. Gdy Smit mianuje Napoleona swoim asystentem i zleca zwiększenie dyscypliny na poczcie, Grethe, Ronel i Saartjie opracowują plan, którego mężczyźni z całą pewnością się nie spodziewali.

Libretto Poskantoor napisał Tertius Kapp, muzykę Braam du Toit, a reżyserował Jaco Bouwer. Na scenie zobaczyć można m.in. Jannie Moolman, Magdalene Minnaar, Elizabeth Frandsen, Lynnelle Kened i Bongani Kubheka.

Twórcy Poskantoor otrzymali już nagrodę Clover Soveel Beter na Clover Aardklop za najlepszą produkcję. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Karolina Drejerska

Przeczytaj wywiad z Tertiusem Kappem o Poskantoor.

 Dokument bez tytułu