afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Onet „potrafi”

Portal Onet.pl nie po raz pierwszy przeinacza Afrykę na potrzeby sensacji. Tym razem opisując sytuację wewnętrzną w Nigerii, zapomniał o nazwie tego kraju i napisał „Strach w Afryce”.

Taki tytuł czytamy w tekście poświęconym sekciarskim niepokojom w tym kraju. Klikając i przechodząc dalej już jest inaczej. Bo czytamy o strachu w Nigerii, ale strona główna zobowiązuje odbiorcę. W Afryce musi być naprawdę źle myśli taki czytelnik, skoro jest mowa o strachu.

Problemy z geografią w odniesieniu do Afryki są bardzo powszechne w języku polskich mediów, ale też i w mowie niektórych organizacji pomocowych. Był głód w Afryce, była wojna, teraz jest strach.

Wcześniej pojawił się z kolei inny tekst i znów nieszczęśliwy tytuł. Wtedy chodziło o grupę Nigeryjczyków, którzy zawierali papierowe małżeństwa. I znów Onet.pl uczynił z tego sensację, sugerując, że Polki znalazły się na celowniku Nigeryjczyków. Dopiero z tekstu dowiedzieliśmy się, jak wyglądała ta sprawa, i że wspomniane Polki  nie były ofiarami, ale beneficjentkami tego procederu. Był to ich przypadku sposób na zarobienie sporej sumy pieniędzy. Onet.pl, a w ślad za nim inni dziennikarze, którzy opisywali tę sprawę, potraktowali ją w kategoriach fenomenu wyłącznie afrykańskiego, co jest nieprawdą, bo z tej formy legalizacji pobytu korzystają nie tylko osoby pochodzące z Afryki.

Każdy tekst, w którym przypisuje się Afryce strach, a Nigeryjczykom, to, że czyhają na stan cywilny Polek, kończy się komentarzami, które są kwalifikowane jako mowa nienawiści. Bo nienawiść do osób pochodzenia afrykańskiego jest tylko takim sposobem portretowania ich społeczności wzmacniana.

Paweł

Przeczytaj raport z monitoringu polskich mediów!

 Dokument bez tytułu