Żółwie pomagają ludziom

afryka.org Wiadomości Żółwie pomagają ludziom

O tym, że żółwie morskie mogą pomóc ludziom, przekonali się mieszkańcy wsi Mkokoni na kenijskim wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. W ramach projektu Kiunga, prowadzonego przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF, udało się nie tylko ochronić ginące gatunki zwierząt, ale też poprawić warunki życia lokalnej społeczności.

Projekt Kiunga, który rozpoczął się w 1995 roku, miał na celu nie tylko ochronę przyrody na kenijskim odcinku wybrzeża Oceanu Indyjskiego, ale także poprawę warunków życia lokalnej społeczności. Podstawowym zagrożeniem dla przetrwania żółwi było niszczenie ich gniazd, a także zalegające na plażach śmieci, które utrudniały składanie jaj i wykluwanie się żółwiego potomstwa. Natomiast mieszkańcy wsi Mkokoni żyli na skraju ubóstwa i potrzebowali dodatkowych źródeł dochodu. Dlatego, od samego początku, WWF włączył ich do realizacji projektu. Miejscowa młodzież wzięła udział w patrolowaniu miejsc lęgowych żółwi. Tymczasem kobiety, które pełnią niezwykle ważną rolę w utrzymaniu i wychowaniu afrykańskiej rodziny, zaczęły na plażach zbierać śmieci.

WWF przeprowadził szkolenie, na którym kobiety dowiedziały się, jak ponownie można wykorzystać zebrane odpady. Zdobyta wiedza pozwoliła im wytwarzać przedmioty, sprzedawane później na miejscowym rynku. Obecnie każda z nich zarabia srednio 65 dolarów miesięcznie na sprzedaży, co znacznie przekracza dochód ich mężów.

Pieniądze, które zarabiają kobiety z Mkokoni zostały przeznaczone na edukację dzieci. Dzisiaj już 80 najmłodszych mieszkańców tej wsi chodzi do szkoły. Powstał też punkt dystrybucji leków, gdzie chorzy otrzymują podstawową opiekę medyczną. To niezwykle ważne, zwłaszcza na terenach wiejskich w Afryce, na których chorzy nie mają dostępu nawet do najbardziej podstawowych leków.

Wiedzieliśmy, że nie można chronić środowiska naturalnego, bez poprawy warunków życia lokalnej społeczności – podsumowuje Sam Weru z WWF – Od zaspokojenia ludzkich potrzeb zależy powodzenie naszych działań na rzecz ochrony przyrody na wybrzeżu Kenii.

(ps)

 Dokument bez tytułu