Olimpijskie medale teraz i 40 lat temu

afryka.org Wiadomości Sport Olimpijskie medale teraz i 40 lat temu

Rośnie liczba medali zdobywanych przez sportowców z Czarnego Lądu. Na XXX igrzyskach olimpijskich w Londynie zawodnicy i zawodniczki z Afryki wywalczyli łącznie 34 medale, w tym jedenaście złotych. W klasyfikacji medalowej jest w sumie dziesięć państw. Najwięcej krążków zdobyli reprezentanci Kenii, bo 11, ale więcej złotych na koncie mają Republika Południowej Afryki i Etiopia. Ci pierwsi są mocni w pływaniu, ci drudzy w biegach na długich dystansach.

Dorobek Kenijczyków jest podobny, jak 40 lat temu. Na Olimpiadzie w Monachium w 1972 roku zdobyli łącznie dziewięć krążków, w tym dwa złote co dało im miejsce w czołowej dwudziestce. Wtedy sklasyfikowano w sumie ledwie pięć afrykańskich krajów, których sportowcy zdobyli 14 medali, no ale ten kontynent dopiero co wychodził z epoki kolonializmu.
Teraz jest już inaczej, a Afryka zaczyna zdobywać medale nie tylko w pływaniu czy bieganiu, ale też szermierce co udowodnił florecista Alaaeldin Abouelkassem. Nadal jednak wiele państw nie liczy się w rywalizacji z najlepszymi, a przecież potencjał, także sportowy, mają ogromny. Dla mnie klęską jest postawa Nigerii. Najludniejsze państwo w Afryce, prawie 150 mln ludności, z Londynu wyjeżdża bez jakiegokolwiek krążka. Problemem jest jednak infrastruktura, brak odpowiedni wykwalifikowanych trenerów czy sprzętu. Wioślarz Hamadou Djibo Issaka z Nigru do igrzysk w Londynie przygotowywał się pływając w… łodzi rybackiej.

Łącznie: 14 medali, 3 złote, 5 srebrnych, 6 brązowych

I jeszcze reprezentacja Polski (dla porównania)
Londyn 2012: 30 miejsce w klasyfikacji medalowej, 2 złote, 2 srebrne, 6 brązowych
Monachium 1972: 7 miejsce, 7 złotych, 5 srebrnych, 9 brązowych