Ofensywa nowych technologii

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Ofensywa nowych technologii

W Nigerii, nowe abonamenty na usługi telefonii komórkowej są rejestrowane praktycznie co sekundę. W Kenii przez komórkę możesz zrobić przekaz pieniężny czy pobrać wyniki egzaminu. Afrykańscy rolnicy mogą podjąć decyzję, jakie w danym roku zaplanować uprawy, bazując na cenach produktów dostępnych przez serwis SMS, a lekarze pomagają pielęgniarkom pracującym w wiejskich ośrodkach zdrowia stawiać diagnozy dzięki ‘telemedycynie’. To tylko przykłady innowacji coraz powszechniej dostępnych w Afryce.

Boom technologiczny w Afryce stanowi również ogromne wyzwanie – na przykład w Nigerii szybki rozwój sieci komórkowych spowodował ich przeciążenie i ciągłe zawieszanie usług, a cały kontynent boryka się ze słabym dostępem do szerokopasmowego Internetu. Niemniej jednak, przepaść w rozwoju technologicznym pomiędzy krajami afrykańskimi, a krajami rozwiniętymi, jest zasypywana coraz szybciej.

Okablowanie, które jest instalowane zarówno na wschodnim, jak i zachodnim wybrzeżu Afryki, pozwoli na poprawę i obniżenie kosztów połączeń Internetowych pomiędzy poszczególnymi krajami Afryki, oraz pomiędzy kontynentem, a Europą, Azją i Północna Ameryką. Rozwija się także telefonia trzeciej generacji (3G) która pozwoli właścicielom telefonów na szybki dostęp do Internetu.

Szybkie wkraczanie najnowocześniejszych technologii widać w Afryce praktycznie we wszystkich dziedzinach: systemach ochrony, edukacji, w tym nauczaniu na odległość, podstawowej opiece medycznej i pogotowiu, a nawet rozrywce. Według Międzynarodowej Organizacji telekomunikacji, liczba telefonów komórkowych w Afryce już w 2001 roku przekroczyła liczbę analogowych linii telefonicznych, a przemysł komórkowy rośnie tam średnio dwa razy szybciej niż w reszcie świata.

Jak grzyby po deszczu pojawiają się też w Afryce firmy technologiczne i telekomunikacyjne, które widzą tutaj nowe możliwości ekspansji. W Nairobi w ciągu kilku ostatnich miesięcy swoje biura otworzyło kilka światowych firm oraz lokalnych start-upów, które maja nadzieję zarobić na szybkim rozwoju nowych technologii.

Liderzy krajów afrykańskich zauważają kluczową rolę nowoczesnych technologii w rozwoju gospodarczym i społecznym, oraz deklarują swoje poparcie. Najważniejsze jest jednak, aby nie potraktowali przemysłu telekomunikacyjnego i nowych technologii jako kolejnej dojnej krowy, która przynosi zysk z podatków, tylko jako biznesu, który zarabiając i rozwijając się, wzbogaci również mieszkańców.

Moses Kemibaro jest szefem rozwoju biznesu firmy DotSavvy Africa, która zaprojektowała serwisy internetowe dla najpoważniejszych kenijskich instytucji finansowych, a także stworzyła interaktywny kurs dla pracowników służby zdrowia pracujących z chorymi na AIDS, dostępny na płytach CD: „To jest przełomowy produkt, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów i szkolenie wielu osób przy pomocy jednego komputera i płyty CD. Dotychczas uczestnicy szkoleń latali do ośrodków na wybrzeżu na kilkudniowe sesje. Teraz mogą być przeszkoleni praktycznie wszędzie, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do Internetu” – mówi Kemibaro.

Eric Osiakwan, sekretarz generalny African Internet Service Providers Association (Afrispa) twierdzi, że jeszcze wiele trzeba zrobic, ale z nadzieja patrzy w przyszłość: “Uważam, że podstawowym warunkiem poprawy życia ludzi jest danie im dostępu do informacji i ułatwienie komunikowania. We współczesnym świecie najważniejsze jest umożliwienie ludziom pełnego używania swojej inteligencji i możliwości. Do tego niezbędne jest dostarczenie im informacji i narzędzi, żeby je wykorzystywać. Oni już będą wiedzieli, co z nimi zrobić, aby żyło im się lepiej” – twierdzi Osiakwan.

maru za allafrica.com

 Dokument bez tytułu