Łódź zaprasza na Noc Żywych Bębnów

afryka.org Polecamy Łódź zaprasza na Noc Żywych Bębnów

30 czerwca 2007 r. w sobotę zapraszamy do klubu Demode w Łodzi na wyjątkowy koncert: „Noc żywych bębnów” – święto zachodnioafrykańskiej muzyki perkusyjnej. Okazją do wydarzenia są 4 urodziny City Bum Bum, jedynej w Polsce profesjonalnej szkoły perkusji zachodnioafrykańskiej. W koncercie wezmą udział wszyscy uczestnicy warsztatów i grupa koncertowa City Bum Bum oraz zaproszone specjalnie na ten wieczór zespoły: Afö! i Czerwone Drzewo; imprezę uświetni Dj Steve Sambali z Tanzanii.

Ubiegłoroczna Noc Żywych Bębnów okazała się wielkim sukcesem artystycznym i frekwencyjnym. Koncert przyciągnął wówczas półtysięczną widownię bawiącą się do białego rana przy muzyce zespołów perkusyjnych z kraju i z zagranicy, stając się ewenementem w klubowych warunkach Łodzi.

W tym roku zapowiada się równie gorące wydarzenie przynoszące muzykę i taniec Afryki Zachodniej do centrum Polski, będące tej nocy niewątpliwym centrum rytmu. Celem Nocy Żywych Bębnów jest z jednej strony prezentacja profesjonalnych zespołów inspirujących się tradycyjną muzyką perkusyjną z Afryki Zachodniej, a z drugiej – ukazanie fenomenu bębnów w szerszym kontekście społecznym. Tej nocy wystąpią na scenie ludzie z zupełnie różnych światów, których połączyła wspólna pasja grania na afrykańskich bębnach.

Koncert otworzy występ wszystkich grup warsztatowych City Bum Bum. Na bębnach djembe i dundun zagrają osoby dorosłe i małe dzieci; ci, którzy grali już wiele koncertów oraz ci, dla których będzie to sceniczny debiut. To absolutnie szczery i autentyczny przekaz, który udowadnia, że nie tylko każdy może wypowiadać się w muzyce, ale też może zagrać prawdziwy koncert dla dużej publiczności. Tradycyjnym rytmom Malinke, Baga i Susu z Gwinei towarzyszyć będą pieśni i taniec, zawsze przyjmowane przez publiczność z dużym entuzjazmem.

Koncert poprowadzi następnie znana z ubiegłorocznej Nocy Żywych Bębnów polsko-hiszpańska grupa Afö! Formację tworzą muzycy od lat zajmujący się zachodnioafrykańską sztuką perkusyjną: Ania Patynek (djembe), Felix de Vega (djembe), Wojtek Pęczek (djembe), Michał Stasiak (dundun, dundun kassonke, n’goni), Przemek Kalinka (dundun, dundun kassonke).

Grupa wykonuje tradycyjne rytmy zachodnioafrykańskie, które poza klasycznym instrumentarium (djembe, sangban, kenkeni, dundunba) wzbogacone są o śpiew i transowe brzmienie strunowego basowego instrumentu n’goni, używanego w Afryce Zachodniej przez myśliwych. Trzech muzyków ze składu spędziło ostatnią zimę u źródeł muzyki w Afryce Zachodniej, zgłębiając sztukę w wioskach na lokalnych festiwalach (region Hamanah w Gwinei) oraz studiując muzykę współczesnych baletów w Conakry (Gwinea) i Bamako (Mali). Afö! (w jęz. Malinke: grajmy!) to czysta radość grania, która łączy muzyków i zaprasza widownię do wspólnej zabawy.

Gościem specjalnym 4 urodzin City Bum Bum będzie szczecińska formacja Czerwone Drzewo. Grupa działa od 1998 r. i należy do najdłużej funkcjonujących i bezsprzecznie najlepszych w kraju formacji perkusyjnych czerpiących inspirację z muzyki Afryki Zachodniej.

Czerwone Drzewo od samego początku istnienia obrało konkretny kierunek artystyczny polegający na zgłębieniu afrykańskich rytmów granych na bębnach djembe i dundun oraz na jak najwierniejszym ich odtworzeniu. Rytmy wykonywane przez zespół pochodzą głównie z Gwinei i Mali. Za największy sukces Czerwonego Drzewa można uznać zajęcie drugiego miejsca na międzynarodowym festiwalu perkusyjnym AMP Festiwal w Amsterdamie w 2004 r. Aktualny skład tworzy pięć osób: Marcin Bogdan (djembe), Andrzej Janusz (djembe), Leszek Wiszniewski (djembe) oraz Ludwik Przełomski (dundun) i Piotr Burek (dundun). Występ podczas Nocy Żywych Bębnów będzie jedną z nielicznych okazji, aby obejrzeć Czerwone Drzewo w akcji – muzycy znacznie częściej występują w większym składzie jako Sambal, z którym wykonują brazylijską muzykę karnawałową.

Po części koncertowej władzę nad parkietem przejmie DJ Steve Sambali, który wystąpił podczas ubiegłorocznej imprezy w Demode. Dj Steve urodził się w Tanzanii i stamtąd wywodzą się jego muzyczne korzenie. Tam też zaczął prowadzić rodzinne i studenckie imprezy. W Polsce występuje profesjonalnie jako Dj od ponad 10 lat. Jego eklektyczny wybór afrykańskiej muzyki oraz dar prowadzenia zabawy zjednał mu fanów w całym kraju.
Serdecznie zapraszamy na niezapomniany wieczór do Demode!

Demode, Łódź ul. Wólczańska 83
Start godz. 21
Bilety 15 zł

(CITY BUM BUM)

 Dokument bez tytułu