Łódź będzie tańczyć

afryka.org Polecamy Łódź będzie tańczyć

Szkoła Perkusji Zachodnioafrykańskiej City Bum Bum zaprasza na warsztaty tańca afrykańskiego i gry na bębnach. Pierwsze, prowadzona przez Normę Schulz i Seana Mahoney, odbędą się 
w dniach 17-18 listopada br. Drugie,
pod czujnym okiem 
Seana Mahoney 
w dniach 25-26 listopada.

Z wielką przyjemnością zapraszamy na kolejne już warsztaty tańca afrykańskiego prowadzone przez parę naszych przyjaciół: Normę Schulz i Seana Mahoney. Warsztaty cieszą się w Łodzi niezmiennie wielkim zainteresowaniem, a ich próbkę mogli poznać uczestnicy ostatniej edycji Etnofestiwalu w Malborku.

Tak jak ostatnim razem warsztaty odbywać się będą na dwóch poziomach: początkującym i średniozaawansowanym. Zajęcia dla początkujących przeznaczone są dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z afrykańską sztuką taneczną, albo też miały kontakt niewielki; zajęcia dla średniozaawansowanych to propozycja dla osób, które wcześniej kilkakrotnie uczestniczyły w warsztatach tańca afrykańskiego, bądź też są profesjonalnymi tancerzami/tancerkami.

Taniec zachodnioafrykański wyraża energię życia i kontakt człowieka z ziemią. Odbywa się w ścisłej relacji z muzyką – podczas warsztatów zagrają Sean Mahoney oraz Wojtek Pęczek wraz z towarzyszącymi muzykami z grupy City Bum Bum – tancerzy prowadzić będą bębny Djembe, Sangban, Dundunba, Kenkeni.

Rytmy i tańce:

Grupa początkująca: Kassa I + II – tradycyjny rytm wykonywany w regionie Hamanah w Gwinei, który towarzyszy pracy rolników w polu. Celem zajęć jest nauka choreografii baletowej ze zmianą na tradycyjne kroki wykonywane w czasie wioskowego festiwalu z okazji zakończenia żniw.

Grupa średniozaawansowana: Mendiani – tradycyjnie rytm tańczony jest przez dwie młode dziewczyny, specjalnie wybrane i przygotowywane do festiwalu Mendiani. Jest to jeden z nielicznych tańców z wiosek Malinke, w którym wykonywana jest uprzednio przygotowana choreografia. Celem zajęć jest nauka kroków tanecznych, tradycyjnych figur i skoków.

Norma Schultz

Tradycyjne wioskowe festiwale i współczesne choreografie baletu zainspirowały Normę do intensywnej nauki tańca i muzyki Gwinei w Afryce Zachodniej. Podczas swoich corocznych podróży do Gwinei Norma wzięła udział w niezliczonej ilości festiwali; w Conakry studiowała ze znanymi solistkami baletowymi, m.in. z Fantą Kaba, Marie Bangoura i Doussou Kourouma. Norma współpracowała także ze znanymi instruktorkami tańca w Europie (Koffi Koko, Germanie Acogny, Norma Claire), co pozwala jej nauczać tradycyjny afrykański taniec ze zrozumieniem tańca współczesnego, w tym – europejskiego.

Norma jest entuzjastyczną i zaangażowaną nauczycielką, która ucząc większe grupy zwraca uwagę na każdego indywidualnego uczestnika, aby wszyscy mogli cieszyć się tańcem i byli w stanie wynieść z warsztatów jak najwięcej.
Więcej o Normie: www.djembemoves.de

Koszt udziału w dwudniowych warsztatach (6 godzin zajęć): 100 zł; o zapisach decydować będzie kolejność zgłoszeń

I warsztaty djembe 

Sobota – 11.00 – 16.00

Niedziela – 11.00 – 16.00

Bardzo miło nam zaprosić wszystkich do Łodzi na intensywny weekend z muzyką djembe i doundoun w dniach 25-26 listopada. Warsztaty przeznaczone są dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych.

Warsztaty poprowadzi dla nas kolejny raz Sean Mahoney. Tym razem pragniemy zaproponować zajęcia skupione przede wszystkim na djembe dla osób zainteresowanych tradycyjną zachodnioafrykańską- (Gwinea) oraz współczesną (Bamako, Mali) sztuką perkusyjną.

Poznawać będziemy dwa rytmy:

Dabadialagyidi

Rytm wykonywany jest w wioskach Hamanah w Górnej Gwinei jako część festiwalu Denabor/Bundiani (znanego też jako Mendiani), a czasem – festiwalu Dja. Rytm grany jest w szybkim nieparzystym tempie.

W czasie zajęć zwrócimy szczególną uwagę na:

– trzymanie szybkiego tempa i jego fluktuacje;

– oryginalne frazy solo i sygnały;

– figury eachuffement i blokaże;

– różne rodzaje roullement i swing rytmu;

– prowadzące partie dundunów;

– granie djembe solo w melodii i „obok” melodii dundunów;

Marakadon

Rytm wykonywany jest dziś bardzo często w Bamako, a jego głównym założeniem jest oddanie szacunku starszym kobietom obecnym na uroczystości weselnej. Rytm grany jest początkowo w wolnym tempie do śpiewu griotów, z czasem jego tempo bardzo podnosi się do solowego lub grupowego tańca.

Będą nas interesować następujące elementy:

– rózne akompaniamenty solowe z ich subtelnymi wariacjami;

– oryginalne frazy solowe;

– prowadzenie tempa i jego przyspieszanie;

– micro-timing rytmu;

– różne rodzaje roullement i swing rytmu;

– figury eachuffement i blokaże;

Cena warsztatów: 120 zł;

Informacje i zapisy: djembe@citybumbum.pl tel. kom.0504 151 670

Sean Mahoney

Sean podróżuje do Gwinei i Mali w Afryce Zachodniej co roku, gdzie intensywnie zgłębia tradycyjną i współczesną muzykę pod kierunkiem znanych międzynarodowych muzyków (m.in. Nansady Keita, Solo Keita, Drisa Kone). Sean kładzie główny nacisk w swojej pracy na festiwale Malinke w Górnej Gwinei, styl baletowy Conakry oraz na grę solo do warsztatów tanecznych. Biorąc corocznie aktywny udział w wioskowych festiwalach, Sean przekazuje swoją wiedzę w Europie w formie warsztatów i koncertów.

W swojej pedagogice wykorzystuje metodę afrykańską (powtórkową) oraz europejską (analityczną). Sean jest cierpliwym i niezwykle pomocnym nauczycielem, zdolnym do stworzenia relaksującej atmosfery warsztatów, która pozwala na koncentrację i komfort nauki.

(citybumbum)

 Dokument bez tytułu