Odszedł Nagib Mahfuz – laureat literackiej nagrody Nobla

afryka.org Kultura Książki Odszedł Nagib Mahfuz – laureat literackiej nagrody Nobla

W wieku 94 lat, zmarł Nagib Mahfuz, egipski pisarz, laureat nagrody Nobla.

Mahfuz był pisarzem wyjątkowym, który sprawił, że literatura w języku arabskim, została ponownie zauważona przez czytelników na całym świecie. W swoich opowiadaniach promował tolerancję i sprzeciwiał się wszystkim formom ekstremizmu.

Nagib Mahfuz urodził się w Kairze, w grudniu 1911 roku. Napisał 50 powieści, rozpoczynając przygodę z literaturą w wieku 17 lat. Najsłynniejszym dziełem Mahfuza była "Trylogia Kairska", wydana w latach 1955-57. Opisywał w niej życie miasta i rodziny, której losy rozpiął na osi dziejów pierwszego półwiecza dwudziestego wieku, kiedy Egipt uzyskał niepodległość.

W 1988 roku Mahfuz został pierwszym pisarzem piszącym po arabsku, uhonorowanym literacką nagrodą Nobla, za uniwersalny charakter swojej twórczości.

Prawie połowa jego powieści została zekranizowana. Poza nimi Mahfuz napisał ponad 100 krótkich opowiadań, które były tłumaczone na język angielski.

Jako obrońca ducha tolerancji, naraził się na ataki ze strony środowisk islamskich. Jego książka "Dzieci Gebalawi" została potępiona przez Uniwersytet Al-Azhar w Kairze. Co więcej w latach 80tych, islamiści wydali wyrok śmierci na Mahfuza.

Sam Mahfuz, jako absolwent King Fuad I University (Uniwersytet Kairski), reprezentował zupełnie inne poglądy niż reszta świata arabskiego. Nie negował istnienia Izraela, w odróżnieniu od antyizraelskich nastrojów wśród mieszkańców Egiptu. Sprzeciwiał się fundamentalizmowi islamskiemu, za co został poważnie zraniony nożem w 1994 roku. Przeżył ten zamach, żeby umrzeć wskutek problemów z sercem, przeżywając prawie całe stulecie.

(ps)

 Dokument bez tytułu