Odkryć w grobowcu ciąg dalszy

afryka.org Wiadomości Odkryć w grobowcu ciąg dalszy

W Dolinie Królów, w skarbcu należącym do króla Tutenchamona odnaleziono kosze i gliniane garnki opatrzone kartuszami tego władcy. Odkrycia dokonała egipska ekspedycja archeologiczna.

W starożytnym Egipcie kartusze miały formę wydłużonych owalnych znaków, na których wpisywano hieroglificzne imiona faraona. W ten sposób pomagały w identyfikacji władcy.

Te, które zostały odnalezione w skarbcu grobowca Tutenchamona, znajdowały się nie tylko na garnkach, ale także w ilości 60 sztuk w koszach. Zdaniem przewodzącego ekspedycji, Zahi Hawasa, to niezwykle ważne znalezisko.

Po raz pierwszy kartusze Tutenchamona odkrył Howard Carter, który w 1922 roku dotarł do miejsca spoczynku tego faraona. Jednak zostawił on je w skarbcu. Teraz na kartusze trafili egipscy naukowcy.

Równie ekscytująco – z naukowego punktu widzenia – zapowiada się moment otworzenia glinianych garnków. Archeolodzy podejrzewają, że znajdą w nich ziarna i napoje.

Dolina Królów, położona w pobliżu miasta Luksor w południowym Egipcie, była miejscem pochówku władców Starożytnego Egiptu od 1540 roku przed narodzeniem Chrystusa. Przez 500 lat drążono w niej grobowce. W jednym z nich spoczął Tutenchamon.

(lumi)

 Dokument bez tytułu