“Oddaj swój głos na prawo do żywności”

afryka.org Polecamy „Oddaj swój głos na prawo do żywności”

W piątek, 9 grudnia, w przededniu obchodów rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, zapraszamy na spotkanie otwarte poświęcone jednemu z praw podstawowych, ale często zaniedbywanych – prawu do żywności.

Realizacja tego prawa jest szczególnie ważna dla producentów żywności, czyli rolników i rolniczek. W krajach globalnego Południa, takich jak Uganda stanowią oni przeważającą większość społeczeństwa (ponad 70%).  Od ich umiejętności dostosowania się do anomalii pogodowych związanych ze zmianami klimatu, ekologicznej produkcji żywności, zrównoważonego gospodarowania nasionami czy znajomości cen podstawych produktów rolnych na rynkach – światowych, regionalnych czy krajowych zależy nie tylko dobrobyt ich rodzin, ale całych społeczności.

„Rolnictwo to nasza duma i radość, to właśnie to kim jesteśmy” mówi Susan Nakacwa, która na codzień pracuje przy projekcie „Głos na rolnictwo” i wspiera społeczności rolników i rolniczek w Ugandzie m.in. poprzez specjalną( i cieszącą się ogromną popularnością) audycję radiową „Głos rolnika”.

Jakie wyzwania stoją przed rolnikami i rolniczkami, a co już udało się osiągnąć? Dlaczego ważna jest kontynuacja tej pracy? Na te i inne pytania odpowie podczas swojej prezentacji Susan Nakacwa.

Anna Górska z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności przybliży temat wspierania rolnictwa w kontekście Polskiej Pomocy oraz opowie o konkretnych możliwościach działania w tym temacie.

Ponadto w planach pokaz krótkiego filmu poświęconego suwerenności żywnościowej, a więc koncepcji prawa do żywności w praktyce oraz żywa dyskusja z gośćmi.

Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem konsekutywnym.

Gdzie i kiedy? 9 grudnia, godz. 18.00 w Powiększeniu, (ul. Nowy Świat 27, sala na dole).

Polecamy!

 Dokument bez tytułu