Obrażalski prezydent Wade

afryka.org Wiadomości Obrażalski prezydent Wade

Moussa Gueye, wydawca jednej z senegalskich gazet, “L’Exclusif”, został oskarżony o obrazę obecnego prezydenta Senegalu, Abdoulaye Wade. Grozi mu za to kara do pięciu lat pozbawienia wolności. A poszło o artykuł o tym jak prezydent spędził jedną z nocy, opublikowany na łamach “L’Exclusif”.

Aresztowanie Gueye miało miejsce 8 października. Tydzień później sformułowano akt oskarżenia. Gueye będzie odpowiadać za obrazę prezydenta, publikowanie fałszywych wiadomości i stworzenie bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.

Związek dziennikarzy Senegalu i organizacje obrony praw człowieka, zaapelowały do senegalskich władz o natychmiastowe uwolnienie Gueye.

W Afryce Zachodniej dochodzi coraz częściej do aresztowania dziennikarzy. Jedną z jego przyczyny stały się publikacje dotyczące prezydenta. W czerwcu br. do więzienia trafiło pięciu dziennikarzy z Mali, za esej „Kochanka prezydenta”, który został odebrany, przez sprawującego tam władzę Mamadou Toumani Toure, za obraźliwy – pomimo że nie dotyczył konkretnej osoby.

Teraz do obrażalskich prezydentów dołączył Wade.

(lumi)

 Dokument bez tytułu