OBLICZA AFRYKI W SZTUCE (LUBLIN)

afryka.org Bez kategorii OBLICZA AFRYKI W SZTUCE (LUBLIN)

Dzielnicowy Dom Kultury BronowiceorazSiostry Misjonarki NMP Królowej Afryki (Siostry Białe) i Misjonarze Afryki (Ojcowie Biali)serdecznie zapraszają na wystawę „Oblicza Afryki w sztuce” Wystawa czynna będzie do 9 grudnia codziennie od 12.00 do 17.00 w filii DDK “Brnowice” przy ulicy Hutniczej 28a w Lublinie

… Sztuka afrykańska ma swoją specyfikę, gdyż trochę inne jest jej rozumienie. To sztuka, która nie tylko ma służyć estetyce, wrażeniom, czy dekoracji, ale taka, która niesie ze sobą głębsze przeżycia. O. Jacek uświadomił, że tę afrykańską sztukę należy rozpatrywać w kilku płaszczyznach. Pierwsza  z nich, to płaszczyzna życia duchowego.

… Ludzie z Afryki, są tymi, dla których kwestia Boga i życia duchowego jest czymś niesłychanie ważnym. Życie duchowe Afrykańczyka składa się z kilku poziomów- z jednej strony jest to Bóg ale z drugiej- różnego nrodzaju złe moce, duchy, a człowiek gdzieś pośrodku  musi sobie dać radę  z tym wszystkim. Odzwierciedleniem  tych duchowych wartości obecnych w życiu Afrykańczyków są między innymi maski zaprezentowane na wystawie.

… Do oglądajacego ekspozycję należy decyzja,  które z nich reprezenrują „dobre duchy”, a które złe. Inną płaszczyzną sztuki afrykańskiej jest reprezentowanie tego, czym jest społeczność kontynentu. Czym ludzie żyją, co jest ważne. Reprezentuje ją chociażby rzeźba przedstawiająca „drzewo rodziny”- ludzi, którzy pną się do góry podpierając się nawzajem, są symbolem wsparcia i solidarności międzyludzkiej, co jest budujące, zwłaszcza że dla nas Polaków duch solidarności jest szczególnie bliski.

…Odwołując się do własnych doświadczeń misyjnych o. Jacek stwierdził, że Afrykańczycy nie żyją w pojedynkę. Oni od narodzin do śmierci należą do wspólnoty- rodziny, rodu, klanu, czy plemienia. Nie spotyka się więc w Afryce domów dziecka czy starców, bo obok zawsze jest drugi człowiek, który wspiera, pomaga, nie pozwoli na samotność. Płaskorzeźby przedstawiają scenki z codziennego życia, często są to kobiety niosące ciężary otoczone dziećmi. Kobieta afrykańska jest dzielną osobą, zapominającą o sobie samej, poświęcającą się rodzinie. Trzecią płaszczyzną sztuki afrykańskiej jest sztuka użytkowa, a zatem coś, co wygląda pięknie, ale u swoich początków służyło jako przedmiot użytkowy, miało swój konkretny cel.

 Dokument bez tytułu