“Obama jest darem od Boga”

afryka.org Wiadomości „Obama jest darem od Boga”

Afrykańscy hierarchowie Kościoła katolickiego, zebrani na specjalnym spotkaniu w Watykanie, twierdzą, że prezydent Barack Obama jest darem od Boga.

W opinii arcybiskupa Akry Gabriela Charlesa Palmer-Buckle’a z Ghany z wyborem Obamy wiązał się boski plan. To jak z biblijną historią o Józefie, który sprzedany w niewolę do Egiptu, wyzwolił się z jej więzów i pełnił ważne funkcje – argumentuje ghański hierarcha. Tak samo stało się z Obamą. Arcybiskup wierzy w to, że zwycięstwo Obamy było możliwe dzięki boskiej pomocy, bo to Bóg kieruje historią.

Ghański duchowny przyznał jednak, że nie we wszystkim Obama jest wygodny dla konserwatywnych biskupów Ameryki. Wsparcie jakie udziela Obama zwolennikom aborcji sprawiło, że kiedy katolicki Uniwersytet Notre Dame postanowił wyróżnić go honorowym tytułem, przeciwko tej decyzji zaprotestowało wielu biskupów. Mimo to Palmer-Buckle chce spotkać się z Obamą i twierdzi, że należy szukać możliwości współpracy, a nie okazji do konfliktu z prezydentem USA.

Do głosu ghańskiego arcybiskupa przyłączyli się inni duchowni z Afryki. Peter Kodow Appiah Turkson, kardynał z Cape Coast w Ghanie, uważa, że wybór Obamy utorował drogę do wyboru czarnego papieża. Arcybiskup Kinszasy, Laurent Monsengwo Pasinya, uważa, że wybór Obamy jest nadzwyczajnym wydarzeniem. Dzięki zwycięstwu Obamy może uda się trwale pojednać wszystkich ludzi na Ziemi, bez względu na ich kolor skóry i przynależność etniczną. W trochę innym tonie wypowiedział się również arcybiskup Abudży, John Onaiyekan. „Obama może mówić wprost do afrykańskich przywódców i skarcić ich, jeżeli robią coś źle.”

lumi

 Dokument bez tytułu