O zmianach klimatu w Afryce

afryka.org Wiadomości O zmianach klimatu w Afryce

IRIN we współpracy z Programem Klimatycznym ONZ przygotował 8 krótkich, kilkuminutowych filmów dokumentujących, jak zmiany klimatyczne wpływają na życie ludzi w Afryce.

Filmy, pokazujące różne zakątki Afryki dotknięte przez susze, powodzie, huragany czy postępującą degradację środowiska, przedstawiają zwykłych ludzi, którzy zmagają się z nimi na co dzień.

W górach Lesoto, w których od paru lat spada bardzo mało śniegu i deszczu, ludzie z wioski HaTsui przyzwyczaili się już do słabych zbiorów: „Życie będzie coraz trudniejsze, bo kończą nam się wszystkie zapasy i wkrótce nie będzie już w ogóle jedzenia. Nawet, jeśli udaje nam się cos zasadzić, nie zbieramy wystarczająco dużo, żeby wykarmić nasze rodziny” – mówi szef wioski, Paulowi Lebakeng. 

W Afryce Zachodniej, Sahara zabiera tysiące kilometrów kwadratowych ziemi rocznie, a poszukiwania wody dla ludzi i zwierząt stają się coraz bardziej desperackie: „Kiedy byłem młody, znalezienie wody nie było problemem. Ale nie teraz: ostatnio musiałem wykopać 12 studni, a mimo to nie znalazłem wody. To jest nasz największy problem” – skarży się Alioune Modhi z Mauretanii.

Dalej na południe, w senegalskim mieście Saint Louis, Mukhtar Gaye i jego sąsiedzi mają inny problem: podwyższający się poziom wody powoduje, że morze sięga coraz bliżej ich domów i to tylko kwestia miesięcy, kiedy zostaną na zawsze zalane. „Nie mogę spać, jeść i pracować. Cały czas zastanawiam się, czy mój dom jeszcze stoi i czy moja rodzina jest bezpieczna”. 

W tym samym czasie dla tysięcy mieszkańców Mozambiku zagrożenie ze strony wody nie pochodzi z morza, ale z regularnie wylewających rzek. Zarówno Zambezi, jak i Limpopo coraz częściej występują z brzegów, powodując niszczące powodzie, w których co roku ginie mnóstwo ludzi i zwierząt. ”Uprawiamy pola i sadzimy kukurydzę, ale potem przychodzi powódź i wszystko niszczy” – mówi Amelia Michaile z prowincji Chokwe, w której Czerwony Krzyż organizuje specjalne kursy dla rolników, jak mają chronić zbiory i pola przed powodziami. 
 
Zobacz filmy!

maru

 Dokument bez tytułu