O tym jak Kadafi zatrzymał imigrację

afryka.org Wiadomości O tym jak Kadafi zatrzymał imigrację

Libia coraz skuteczniej powstrzymuje nielegalnych imigrantów, którzy próbują przedostać się do Europy drogą morską. Ich liczba spadła o 90 procent. Skąd taka skuteczność?

W lutym br. Libia podpisała specjalne porozumienie z Włochami w sprawie współpracy dotyczącej powstrzymania fali nielegalnej imigracji z Afryki. Na mocy tego porozumienia powstały wspólne libijsko-włoskie patrole morskie. Po niecałym roku działania udało się zredukować liczbę afrykańskich imigrantów o wspomniane 90 procent. Było to możliwe dzięki rozbiciu gangów zajmujących się przemytem ludzi – twierdzą przedstawiciele libijskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Porozumienie Trypolisu z Rzymem oznacza nie tylko wspólne patrolowanie Morza Śródziemnego. Jeśli włoskie służby graniczne zatrzymają nielegalnych imigrantów, odsyłają ich bezpośrednio do Libii, która odpowiada za ich odstawienie do kraju ich pochodzenia. Libia należała do jednego z popularniejszych krajów tranzytowych, z których swoją morską podróż do Europy rozpoczynali afrykańscy imigranci. Wszystko ma jednak swoją cenę. Unia Europejska w zamian za zwiększenie skuteczności służb granicznych Libii, przekazała temu państwu 20 milionów euro.

Pieniądze przekazane przez UE i Włochy skłoniły Trypolis także do wprowadzenia nowego prawa repatriacyjnego. Odsyłani są oni do swoich krajów, przez co liczba nielegalnych imigrantów w libijskich ośrodkach pobytu wynosi dziś mniej niż 2 tysiące osób. Jeszcze dwa lata wcześniej nielegalnych imigrantów było ponad 6 tysięcy. Skuteczność libijskich służb bezpieczeństwa tak bardzo zachwyciła Rzym, że Włosi zamierzają nadal przeznaczać pokaźne sumy na współpracę z Trypolisem.

ostro

 Dokument bez tytułu