O Tanzanii sztuką Art Brut

afryka.org Bez kategorii O Tanzanii sztuką Art Brut

Wolontariuszka GLEN oraz Stowarzyszenie Świat Nadziei z Wrocławia zapraszają do udziału w projekcie tanzania.ART_brut.pl . Łączy on w sobie edukację globalną oraz sztukę Art brut. Powstał jako inicjatywa edukacyjna wolontariuszki GLEN, która spędziła w Afryce w tym roku prawie 5 miesięcy. Jego celem jest edukacja globalna osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz dyskusja na temat współpracy rozwojowej w zakresie niepełnosprawności.

 

więcej na temat projektu: www.artbrut.pl/tanzania

Tanzania to egzotyczne zwierzęta, Masaje i plaże Oceanu Indyjskiego. Mieszka tam, podobnie jak w Polsce, ok 35 miliona osób. W tym 10% społeczeństwa jest niepełnosprawna. Jak żyją, gdzie pracują, jakie mają prawa i obowiązki? Wolontariuszka z Wrocławia, Iwona Frydryszak przez prawie 5 miesięcy mieszkała wraz z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie w Morogoro. Przygotowała z nimi m.in. pokaz mody, by mogli udowodnić sobie i innym, że są piękni i utalentowani. Odwiedziła różne ośrodki i dowiedziała się np., że dziecko z porażeniem mózgowym przez wiele lat ukrywane było przez rodziców w skrzynce na kurczaki. Nad wybrzeżem największego jeziora Afryki – Wiktoria poznała, że albinosi są zabijani, bo części ich ciała używane są jako amulety. Odwiedziła poszkodowane rodziny. Następnym razem piła kawę serwowaną przez niesłyszących kelnerów, którą wcześniej zamówiła na specjalnej kartce papieru. I wtedy myślała: ,,To Afryka. Przecież takie miejsce chciałabym mieć we Wrocławiu”.

Teraz czas by podzielić się tym doświadczeniem. Pierwsze warsztaty w ramach projektu tanzania.art_brut.pl odbyły się w Wojtówce (wioska położona kilka kilometrów od Lądka Zdrój) w ostatnim tygodniu listopada. Uczestnikami była mieszkająca tam grupa 11 osób niepełnsoprawnych. Najpierw wolontariuszka oraz czeski dziennikarz Roman Staněk zapoznali grupę młodzieży i dorossłych z kulturą i przyrodą Tanzanii. Niewykle istone było porównanie życia osób niepełnosprawnych w Afryce i w Polsce. Iwona Frydryszak była wolontariuszką w organizacji Mehayo, która pracuje obecnie nad stworzeniem wspólnoty na farmie w Mkundi. Jedyną przeszkodą w rozwoju farmy jest brak wody. Natomiast wspólnotę z Wojtówki dotknęła tegoroczna czerwcowa powódź. Wody zatem mieli za dużo. Okazuje się, że wszyscy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa związane z ociepleniem klimatu. Kolejnym etapem były warsztaty artystyczne pod okiem doświadczonej arteterapuetki Małgorzaty Rel. W ciągu kilku godzin powstało ponad 20 impresji na temat Afryki.

Jeszcze w tym roku planowane są nastęujące wydarzenia w ramach projektu:

10  grudnia 2009 r. o godzinie16.30 – spotkanie warsztatowe dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, także chętnych oraz terapeutów i przyjaciół stowarzyszenia “Świat Nadziei”. Spotkanie prowadzone będzie przez Iwonę Frydryszak, która podzieli się swoimi doświadczeniami na temat sytuacji i działalności na rzecz osób niepełnosprawnych w Tanzanii.

Miejsce: Galeria Sztuki ArtBrut  i Pracownia Aktywizacji Społecznej, ul.Ruska 46A we Wrocławiu

12 grudnia 2009 r. o godzinie 12.30– kontynuacja warsztatów artystycznych dla młodzieży ze Stowarzyszenia Świat Nadziei.

Miejsce: Galeria Sztuki ArtBrut  i Pracownia Aktywizacji Społecznej, ul.Ruska 46A we Wrocławiu

17 grudnia 2009 r. :

o godzinie 17.30.– prezentacja prac osób niepełnosprawnych inspirowanych Afryką, powstałych podczas warsztatów oraz filmów i zdjęć z Tanzanii 

Miejsce: Galeria Sztuki ArtBrut  i Pracownia Aktywizacji Społecznej, ul.Ruska 46A we Wrocławiu

o godzinie 19.30.– spotkanie z kulturą i muzyką afrykańską, a także projekcje i filmy na temat edukacji globalnej i polskiej współpracy rozwojowej

Miejsce Kalaczakra Gallery & Coffee, ul. Kuźnicza 29a we Wrocławiu

 Dokument bez tytułu