O podróżach Mungo Parka

afryka.org Kultura Książki O podróżach Mungo Parka

Mungo Park (1771–1805), lekarz ze Szkocji, w wieku dwudziestu czterech lat miał już za sobą wyprawę do Indii Wschodnich. W 1797 roku udał się w niemal trzyletnią samotną podróż w celu zbadania rzeki Niger. Jej owocem są właśnie „Podróże we wnętrzu Afryki”.

Z drugiej wyprawy, zakrojonej na znacznie większą skalę i mającej daleko ambitniejsze cele Park nigdy już nie wrócił. Był człowiekiem wielkiego charakteru i pierwowzorem afrykańskiego podróżnika, odkrywcą, którego nazwisko zostało upamiętnione w nazwach wielu afrykańskich roślin.

Dla kogo jest ta książka? Nie dla zawodowych badaczy Afryki, ci bowiem książkę Parka już dawno przeczytali w oryginale i trudno byłoby znaleźć jakikolwiek poważniejszy tekst o odkrywaniu Afryki, który nie odwoływałby się do doświadczeń szkockiego podróżnika. Jest to książka raczej dla ciekawych, którzy chcą dowiedzieć się, jak wyglądało kolonizowanie Afryki. Czytelnicy dowiedzą się z niej, że nie był to proces łatwy i nie sprowadzał się do wysyłania wojska.

I chociaż kolonizacja była w dużym stopniu procesem gospodarczym, to nie zawsze i nie przede wszystkim polegała na bezrefleksyjnym eksploatowaniu Afrykańczyków, ale często powodowana była ciekawością i chęcią nawiązania stosunków gospodarczych.

Michał Kozłowski

Mungo Park, "Podróże we wnętrzu Afryki", Wydawnictwo Dalavich Press, Warszawa 2008.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Dokument bez tytułu