O pewnym festiwalu

afryka.org Kultura Muzyka O pewnym festiwalu

W roku 2000, trójmiejski muzyk i działacz kulturalny Larry Okey Ugwu, został poinformowany przez Policję o 3.30 nad ranem, iż jego samochód znaleziono około 100 metrów od domu, roztrzaskany o mur i zdemolowany wraz z obraźliwymi, rasistowskimi napisami.

Ponieważ samochód artysty nie był ubezpieczony ani on sam nie miał możliwości finansowych na naprawę ani tym bardziej na kupno nowego samochodu, przyjaciele z branży muzycznej i teatralnej postanowili zorganizować koncert pod hasłem: „ Zbieramy na blacharza- Pomóżmy Larremu”. Akcji przewodniczyli Krzysztof Skiba i Paweł “Konio” Konnak. Impreza odbyła się w klubie Gazete Rock Caffe w Gdańsku. Podczas tego wieczoru zebrano pieniądze na naprawę zniszczonego samochodu. W tym samym roku Larry podjął decyzję o zorganizowaniu festiwalu „Muzyka przeciwko Nietolerancji i Przemocy”. Pierwsza i Druga edycja tego Festiwalu miała miejsce w Sopockim Klubie “Sfinks”.

III Edycja odbyła się w Gdyni na Małym Kacku w Gdyńskim Centrum Kultury. Pozostałe edycje odbyły się na plaży w Sopocie obok Chaty Góralskiej “Koliba”. W każdym roku Festiwalowi towarzyszy Parada wolnych bębniarzy, muzyków, aktorów oraz widowni. Każdemu Festiwalowi towarzyszy również hasło.

Pojawiały się takie hasła jak : „Zamiast kija – kup bęben” czy „My w Europie- Stop Przemocy”, „Pomóż Afryce”, ‘Peace & Love”,”Pomimo skrzywienia normalny”. W tym roku hasło brzmi : „Wszyscy jesteśmy Polakami”. Poprzez muzykę i radosną zabawę pragniemy pokazać i uświadomić iż ludzie różnych narodowości żyjący w Polsce stanowią część naszego narodu, nadają mu kolorytu i wzbogacają go swoją kulturą i sztuką. Publiczność podczas wszystkich edycji Festiwalu osiągnęła liczbę około 50 tysięcy.

W tym roku Festiwal odbędzie się po raz pierwszy na Łysej Górze w Sopocie.

Tomek Lipski

 Dokument bez tytułu