afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej O czym szumi Onet

Przyzwyczaiłem się już, że polskie media mówią o Afryce bardzo rzadko lub wcale. Za każdym razem pretekstem do artykułu staje się masakra bądź gigantyczna klęska żywiołowa. Wszystko składa się na obraz, który dziennikarze z uporem malują przed oczami Polaków. Jego przekaz jest jasny. Afryka to samo zło.

W środę, na portalu Onet.pl ukazała się wiadomość poświęcona Afryce. Jak można się domyślać jej wydźwięk był znów negatywny. Już sam tytuł jeżył włos na głowie: Rozwścieczony tłum spalił 11 "czarowników". Po co pisać o afrykańskich noblistach, kulturze, a nawet o trudnej sytuacji w Zimbabwe, skoro ma się news o zbrodni na kenijskiej prowincji. I to do tego z udziałem owych czarowników. Zapewne tak myślały osoby dokonujące wyboru tego tekstu, zanim pojawił się na łamach portalu.

Czepiam się? Wiele osób powie, że tak, ale… Rozumiem, Afryka to mało atrakcyjny temat dla przeciętnego zjadacza chleba w Polsce. Wisłę i Afrykę dzielą tysiące kilometrów. I są to „trupo-kilometry”, im dalej jest temat newsa, to Polaka mniej obchodzi. Jednak drażnią mnie uogólnienia. Tak jakby w Polsce ludzie nie chodzili do wróżki albo nie korzystali z usług znachorów. W końcu miliony kierowców święcą swoje samochody na świętego Krzysztofa inie są mniej  przesądni niż owi Kenijczycy z newsa na Onecie. Jednocześnie zadaję sobie pytanie, dlaczego tylko takie newsy? Warto pisać i o tym złym i o tym dobrym. Ale muszą być zachowane proporcje. Bo Afryka to nie jest samo zło.

Dlatego dobrze, że są jeszcze komentarze. Po ich lekturze serce rośnie. Bo obok obraźliwych wypowiedzi, sfrustrowanych Antków i Jasiów, których było o dziwo mało, znalazły się i takie:

Śmiejecie się z nich, a nie pamiętacie jak 2 lata temu w sejmie modlili się o deszcz? Gdyby ci zabobonni fanatycy …

w Polsce są tysiące wróżek, czarownic, przepowiadaczy, jasnowidzów, uzdrowicieli, szamanów, a co śmieszniejsze : jest tysiące razy więcej ludzi którzy im wierzą i napędzają ich biznes ! – ot taka oświecona Europa…

Więcej zrozumienia dla innych kultur i obyczajów. Brak wam tolerancji.

Cóż, teraz pozostaje przygotować się na 18 lipca. Wtedy rusza rozprawa Simona Mola. Znowu media zajmą się Afryką. Szkoda, że jedynie przy takiej okazji.

A dziennikarzom przypominam. Już niedługo Dzień Afryki. Znowu będzie sposobność, aby przybliżyć kontynent afrykański polskim czytelnikom, słuchaczom, widzom… I opowiedzieć nie tylko o spalonych 11 czarownikach. Niestety obawiam się, że media znów nie będą zainteresowane mówieniem o Afryce inaczej niż wymagają stereotypy i utarty schemat.

Kofi

 Dokument bez tytułu