afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Nowy Rok w Angoli

Radio, telewizja, prasa… Wszyscy w tym okresie codziennie odliczają dni pozostałe do końca roku. Na ulicach zpanuje sylwestrowa atmosfera, pojawiają się plakaty rożnych imprez, w sklepach specjalne wystawy najmodniejszych ubrań. Ceny rosną. Zawsze tak jest, zawsze, kiedy zbliża się okres świąteczny jest zawsze ta sama euforia. Każdego roku. Nawet teraz jak jestem w Polsce i zamknę oczy, widzę to wszystko, czuję ruch tak, jak bym brał w tym udział. W tym co się dzieje na ulicach mojego miasta, Luandy, w okresie świątecznym.

Ale od tego roku będzie inaczej. Rok 2007 to nie tylko kolejny rok, to piąty rok pokoju w mojej ojczyźnie. Działo się w nim wiele. Świat obserwuje z podziwem nasz kraj, my Angolczycy cieszymy się ze zwycięstw. Na boiskach koszykówki Angola po raz kolejny udowodniła, że “ręce, którymi się posługuje potrafią również pracować” i w naszym przypadku, zwyciężać!

Obchody Nowego Roku są szczególne. Przypominają karnawał. Każda rodzina, w ramach własnych możliwości, robi swoją własną imprezę. Może to być impreza ograniczona tylko do najbliższych, lub impreza otwarta, na którą zaprasza się znajomych i sąsiadów. W Nowym Roku najważniejsze jest, aby wszyscy mieli dużo energii i pozytywne wibracje. Dlatego panuje moda, aby ubierać się na biało, aby wejść w nowy rok z pokojem i miłością.

W dzielnicach, ulice wyglądają bardzo ładnie, niektóre ulica są zamknięte i zamieniają się w taneczne sale. Wszyscy z jednej dzielnicy świętują razem. Niektórzy gromadzą się w miejscach, gdzie odbywa się pokaz sztucznych ogni. Są również prowincje, gdzie zaprasza się najlepszych muzyków, aby wystawiać przedstawienia na placach. Są one przeznaczone głównie dla dzieci ulicy i osób mniej zarabiających. Częst można na nich coś zjeść i wypić dzięki pomocy władz i organizacji pozarządowych.

Starsi zazwyczaj idą do restauracji, gdzie odbywa się występ jakiegoś zespołu grającego muzykę bardziej poważną, tradycyjną, w guście starszych osób. Ale prawdą jest, że nikt nie może wyjść z domu przed północą, gdyż jest to moment wkroczenia w Nowy Rok. Zwyczajem jest dać kandando i w tym momencie się składa życzenia. Kolejno wznosi się toast z rodziną i później każdy może iść na swoją imprezę: starsi do restauracji, młodzież na festas de contribuição a dzieci zazwyczaj na imprezę w dzielnicy lub do sąsiadów i „Wiwat Nowy Rok!”

Nie wiem czy mam gratulować, czy przepraszać za cierpliwość, którą mieliście czytając moje teksty przez ostatni rok. To były moje opinie, i nie mogły być ani bardziej obiektywne ani krótsze ani lepsze.

Zwyczajem jest życzyć wszystkim pomyślnego nowego roku. Nie będę wyjątkiem. To sa moje życzenia dla wszystkich. Możliwe, że, dla wielu, w życiu prywatnym ten Nowy Rok okaże się szczęśliwy. WSZYSTKIM ŻYCZĘ DUŻO POKOJU I MIŁOŚCI. Dziękuję za wspólny rok i mam nadzieję, na jeszcze lepszy, razem z czytlenikami portalu.

Pedro

 Dokument bez tytułu