Nowy rezerwat dla bonobo

afryka.org Wiadomości Nowy rezerwat dla bonobo

Demokratyczna Republika Konga (DRK) wyznaczyła nowy rezerwat – Sankuru – który ma pomóc w ochronie zagrożonego gatunku małpy człekokształtnej, bonobo. Będzie on obejmował powierzchnię 301 tysięcy hektarów.

Ochrona lasów deszczowych w DRK, gdzie żyje bonobo jest realizowana w ramach Bonobo Conservation Initiative. Chociaż obszar nowego rezerwatu stanowi zaledwie jeden procent obszaru DRK, to jest on równy powierzchni Słowacji.

Jego powstanie ma zawiązek z realizację planów kongijskiego rządu, które mają na celu objęcie ochroną 15 procent obszarów leśnych w tym kraju. Ma on zapobiec wylesianiu tropikalnej puszczy i zabijaniu zwierząt, żyjących w granicach rezerwatu. W Sankuru występują, poza bonobo, okapi, słonie i dziesięć innych gatunków ssaków naczelnych.

Bonobo, który występuje w rezerwacie, jest zagrożony wyginięciem. Występuje tylko w lasach Konga. W ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba tych małp zmniejszyła się z 60 do 5 tysięcy. Jest on ciągle zwierzęciem łownym. Według miejscowej tradycji spopielone szczątki bonobo, wtarte w ciało dziecka podczas kąpieli, dają mu siłę.

(ostro)

 Dokument bez tytułu