Nowy prezydent Madagaskaru

afryka.org Wiadomości Nowy prezydent Madagaskaru

Malgaska armia przekazała władzę w ręce lidera opozycji, Andry’ego Rajoelina. W ten sposób, jeszcze przed upływem kadencji funkcję prezydenta przestał pełnić jego rywal, Marc Ravalomanana.

Admirał Hyppolite Ramaroson oświadczył, że armia przekazuje obowiązki Rajoelina. Ravalomanana zrzekł się władzy we wtorek, po tym jak wojsko zajęło pałac prezydencki. Chciał, aby ster rządów przejęła armia. Nie zgodzili się jednak na to sami wojskowi, oddając fotel prezydenta w ręce cywila, Rajoelina.

Rajoelina i dotychczasowa opozycja zapowiadają, że wybory odbędą się w ciągu najbliższych dwóch lat. Wyłonią one prezydenta, bo Rajoelina będzie pełnił tę funkcję tylko tymczasowo.

Jednak według konstytucji, w przypadku rezygnacji prezydenta ze sprawowania urzędu, jego obowiązki powinien przejąć przewodniczący wyższej izby parlamentu, a nowe wybory powinny być przeprowadzone w terminie do 60 dni. Nic nie wskazuje na to, że tak się stanie tym razem, chociaż według tej samej ustawy zasadniczej, Rajoelina nie będzie mógł ubiegać się o fotel prezydenta wyborach, bo jest za młody. Dziś ma zaledwie 34 lata.

Nominacja Rajoelina przez armię kończy okres jego konfliktu z Ravalomanana. Zaczął się on na początku tego roku i doprowadził do poważnych niepokojów na wyspie. Rajoelina oskarżał swojego poprzednika o dyktatorskie zapędy i brak zainteresowania życiem zwykłych Malgaszów. Podobnie do Ravolamanana, zanim przejął władzę jako prezydenta, pełnił funkcję mera stolicy Madagaskaru, Antananarywy.

lumi

Przeczytaj więcej o Ravalomanana i Rajoelina.

 Dokument bez tytułu