Nowe państwa we Wschodnio- afrykańskiej Unii Celnej

afryka.org Wiadomości Nowe państwa we Wschodnio- afrykańskiej Unii Celnej

Rwanda i Burundi dołączyły do Wschodnioafrykańskiej Unii Celnej, co powinno zaowocować obniżeniem cen importowanych produktów z regionu, ponieważ wszystkie towary pochodzące z krajów zrzeszonych w Unii są bezcłowe.

Jest to jeden ze sposobów na ożywienie handlu pomiędzy Kenią, Tanzanią i Ugandą, które od dawna są w Unii, a Rwandą i Burundi. Jest to również postrzegane jako krok w kierunku możliwej przyszłej federacji politycznej krajów Afryki Wschodniej.

Według międzynarodowych obserwatorów, najlepszym testem na to, czy jest to dobry pomysł, jest sprawdzenie, jak uczestnictwo w Unii Celnej wpłynie na życie najuboższych mieszkańców. Na razie przedstawiciele rządu w Rwandzie i Burundi próbują edukować swoich obywateli, co oznacza dla nich przynależność ich kraju do Unii, jak odtąd będzie przebiegał handel i co, znaczą nieznane dotychczas pojęcia jak „wolny handel”. 

Jednak przedstawiciele rządu uważają, że potrzeba co najmniej trzech lat, aby przyzwyczaić ludzi do funkcjonowania w nowej rzeczywistości ekonomicznej i nauczyć ich w pełni korzystać z zalet Unii Celnej. W odległych planach jest też wprowadzenie wspólnej waluty dla wszystkich krajów zrzeszonych w Unii. 

maru

 Dokument bez tytułu