Nowa wojna na granicy Sudanu?

afryka.org Wiadomości Nowa wojna na granicy Sudanu?

Po krótkim okresie pokoju Sudan i Sudan Południowy wznawiają działania zbrojne. Parlament Sudanu ogłosił, że kraj będzie dążył do obalenia rządu sąsiada, ponieważ „rząd Sudanu Południowego jest wrogi i wszystkie instytucje państwowe mają go tak traktować”.

Konflikt zaostrzył się pod koniec marca. Punktem zapalnym jest nieustalony dotychczas przebieg granicy. Walki toczą się głównie o bogaty w ropę graniczny rejon Heglig w prowincji Południowy Kordofan. W zeszłym tygodniu Sudan Południowy odwołał negocjatorów ze zorganizowanych przez Unię Afrykańską rozmów dwustronnych i zajął Heglig. W odpowiedzi lotnictwo Sudanu od tygodnia atakuje miasta południowego sąsiada, giną ludzie. Zerwane zostały dwustronne rozmowy o bezpieczeństwie, granicy i podziale dochodów z ropy naftowej. Chartum i Dżuba ogłosiły mobilizację i przygotowania do wojny.

Sudan Południowy ogłosił niepodległość w lipcu 2011 roku po trwającej prawie pół wieku wojnie, która pochłonęła około 2 mln ofiar. W rezultacie Sudan, największy kraj Afryki, rozpadł się na dwie części – muzułmańską Północ z Chartumem, która dotąd rządziła całym Sudanem, i chrześcijańskie Południe z Dżubą, zamieszkane przez afrykańskie ludy, dyskryminowane dotąd przez Arabów z Północy.

m za: PAP

 Dokument bez tytułu