Nowa szczepionka uratuje dzieci

afryka.org Wiadomości Nowa szczepionka uratuje dzieci

RPA jest pierwszym krajem w Afryce, który do wiosny 2009 bezpłatnie udostępni dzieciom ratujące życie szczepionki najnowszej generacji przeciwko chorobom wywoływanym przez pneumokoki. Szacuje się, że powszechne stosowanie tych szczepionek, w ciągu najbliższych dwudziestu lat może uratować życie 5.4 miliona dzieci na świecie.

Obecnie, choroby wywołane przez bakterie z grupy pneumokoków powodują śmierć 350 dzieci poniżej 1 roku życia na 100 tysięcy urodzin w RPA. Szczególnie narażone na infekcje są dzieci, które jednocześnie są nosicielami wirusa HIV.

Szczepionki przeciwko pneumokokom, pomimo że niezbędne dla ratowania życia i zdrowia dzieci, są niezwykle kosztowne – każda dawka to wydatek kilku dolarów, podczas gdy inne szczepionki kosztują z reguły kilka centów. Dlatego może minąć jeszcze wiele lat, zanim szczepionka stanie się powszechnie dostępna w krajach rozwijających się. Na razie w tych krajach finansują ją organizacje pomocowe oraz prywatne fundacje, takie jak Fundacja Billa i Meliny Gatesów, która przeznaczyła na ten cel 3 miliardy dolarów.

Rząd RPA przeznaczył na zakup szczepionek przeciw pneumokokom dodatkowe 70 milionów dolarów.

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu