Nowa ofensywa rebeliantów z Ogadenu?

afryka.org Bez kategorii Nowa ofensywa rebeliantów z Ogadenu?

Rebelianci z etiopskiej prowincji Ogaden ogłosili zdobycie miasta Mustahil leżącego we wschodniej Etiopii.

Rzecznik Narodowego Frontu Wyzwolenia Ogadenu (ONFL) Hussein Nor poinformował, że rebelianci zostali zaatakowani przez etiopskie wojska stacjonujące na pograniczu z Somalią. Według bojowników ONLF walki toczą się również wokół miast Wardheer i Khalavo, a w ich wyniku śmierć poniosło 80 etiopskich żołnierzy. Jednakże władze Etiopii zaprzeczają tym doniesieniom i utrzymują, że rebelianci są w odwrocie.

 

 

Ogaden to prowincja we wschodniej Etiopii zamieszkała w większości przez Somalijczyków. Niepodległe Etiopia i Somalia uważające Ogaden za swoje rdzenne ziemie stoczyły o tą prowincję dwie regularne wojny – nierozstrzygniętą w 1964 r. i wygraną przez Etiopię w latach 1977-78.

 

W 1984 r. w powstał z kolei popierany przez Somalię Narodowy Front Wyzwolenia Ogadenu (ONLF), który walczy o oderwanie tej prowincji od reszty Etiopii lub przynajmniej o przyznanie jej szerokiej autonomii. Od tej pory w Ogadenie toczy się wojna partyzancka, która zaostrzyła się zwłaszcza po odkryciu na obszarze prowincji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. W 2007 r., po serii ataków na instalacje naftowe należące do chińskich koncernów (śmierć poniosło wtedy 74 Chińczyków i Etiopczyków), rząd w Addis Abebie nakazał armii ostateczne zduszenie rebelii.

 

 Dokument bez tytułu