Noura Mint Seymali, jedna z najsłynniejszych artystek Mauretanii, wystąpi 27 września na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
Noura Mint Seymali pochodzi z rodziny griotów, czyli bardów. Wychowała się w rodzinie, w której muzyka odgrywała niezwykle ważną rolę. Za swoją największą inspirację uważa ojca i babcię. Seymali Ould Ahmed Vall był światowej sławy muzykiem, uważanym za ambasadora kultury mauretańskiej na Zachodzie. Udało mu się opracować system zapisu mauretańskiej muzyki. To on uczył Nourę komponowania. Przekonywał ją także, że muzyka nie powinna być statyczna; powinna się stale rozwijać. Babcia Noury, Mounina, była również sławną artystką. To jej Noura zawdzięcza naukę gry na ardinie, dziewięciostrunowej harfie, na której wg tradycji grają tylko kobiety. To właśnie babci Noura zadedykowała swój utwór „Emine Emin Emineïna Chouweynë“. Kolejnym nauczycielem Noury była jej macocha, legendarna artystka Dimi Mint Abba, nazywana Diwą Pustyni. U jej boku Noura stawiała pierwsze kroki na scenie, śpiewając w chórkach. Od niej także uczyła się interakcji z obcojęzyczną publicznością. Jeden z utworów Noury „Tikifite“ inspirowany był twórczością Dimi.
Noura twierdzi, że przed nią aż dwadzieścia jeden pokoleń rodziny było griotami. Ona kontynuuje rodzinną tradycję. W 2004 roku założyła wraz z mężem, gitarzystą, Jeiche Ould Chighaly swój pierwszy zespół. Zaczynali, grając na ślubach, z czasem zaczęli także koncertować. Razem grają azawan, czyli muzykę powstałą z połączenia dźwięków ardine i tidinit. Noura i Jeiche wydali w Mauretanii dwa albumy: Tarabe i El Howl. Wkrótce potem do zespołu dołączył basista Ousmane Touré. Noura zna go od dziecka, ponieważ często grywał z jej ojcem. Współpracę z nimi rozpoczął także perkusista Matthew Tinari. Wspólnie wydali EP Azawan oraz album Tzenni.
Noura w wywiadach podkreśla, że stara się godnie reprezentować dorobek Mauretanii i promować go poza granicami kraju. Gra tradycyjną mauretańską muzykę w nowoczesnych aranżacjach. Łączy azawan z backbeatem, funkiem i popem. Chętnie współpracuje z różnymi artystami: Tinariwen, Bassekou Kouyaté, czy Baaba Maal. W swoich utworach porusza temat wiary, miłości, inspiracji, siły czy cierpliwości. Chce, by każdy mógł czerpać z jej twórczości to, czego potrzebuje.
Noura Mint Seymali wystąpi na tegorocznym Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
Gdzie? Namiot festiwalowy przed PKiN
Kiedy? 27 września
Więcej o wydarzeniu przeczytasz tutaj.