Nonda wraca do łask

afryka.org Wiadomości Sport Nonda wraca do łask

Trener Demokratycznej Republiki Konga, Patrice Neveu, cofnął swoją decyzję w sprawie najlepszego gracza lampartów, Shabaniego Nondy. Snajper DRK zagra już w najbliższym spotkaniu towarzyskim z Wybrzeżem Kości Słoniowej 12 sierpnia.

Po tym jak DRK zostało na aucie batalii o Puchar Narodów Afryki i Mistrzostw Świata, trener Neveu zapowiedział, że za jego kadencji Nonda na boisku już się nie pojawi. Powodem takiej decyzji było spięcie pomiędzy napastnikiem a trenerem, które zaowocowało brakiem powołania Nondy na decydujący o awansie mecz z Malawi w ostatniej kolejce pierwszej rundy eliminacyjnej. Nonda nie zagrał, DRK przegrało i odpadło z dalszej rywalizacji.

Nonda urodził się w Burundi jednak zdecydował się na wyrobienie kongijskiego paszportu, gdyż gra w narodowej drużynie Burundi nie pomogłaby jego karierze. Dziś ma w dorobku 49 meczów w reprezentacji DRK, dla której zdobył aż 32 gole. Obecnie występuje w Galatasaray, gdzie przeżywa swoją drugą młodość. W ostatnim meczu pucharowym z izraelskim Maccabi Netenya popisał się klasycznym hat-trickiem.

Jego powrót do reprezentacji wymogły na trenerze władze kongijskiej federacji piłkarskiej. „Nie planowałem powołać Nondy na mecz z WKS” – powiedział trener Neveu – „ale zmieniłem swoją decyzję po naciskach ze strony Federacji. Wiem, że Shabani to znakomity piłkarz i odgrywa w naszej drużynie bardzo ważną rolę, ale mam prawo zawiesić każdego zawodnika, który nie dostosowuje się do mojej wizji. Jeżeli będzie taka konieczność, nie zawaham się podjąć takiej samej decyzji ponownie, dla dobra drużyny.”

Łukasz Kalisz

 Dokument bez tytułu