Noc Żywych Bębnów

afryka.org Polecamy Noc Żywych Bębnów

27 czerwca, w sobotę, zapraszamy do klubu Luka w Łodzi na wyjątkowy koncert: „Noc Żywych Bębnów” – święto zachodnioafrykańskiej muzyki perkusyjnej. W tym roku City Bum Bum, pierwsza polska szkoła perkusji zachodnioafrykańskiej, obchodzi swoje szóste urodziny. Mamy nadzieję, że tak jak zawsze zaszczycicie nas swoją liczną obecnością i wspólnie będziemy celebrować to, co w muzyce afrykańskiej i w działalności naszej szkoły leży u podstaw – radość życia!

Noc Żywych Bębnów to jedyna taka impreza w kraju, która przyciąga wierną widownię swoim klimatem i unikatowym charakterem. Poprzednie edycje urodzin City Bum Bum, ściągające ponad półtysieczną widownię bawiącą się do rana przy muzyce afrykańskich bębnów, okazały się ewenementem w klubowych warunkach Łodzi i potwierdziły wyjątkową markę imprezy, która z każdym rokiem podnosi sobie poprzeczkę, nic nie tracąc przy tym ze swojej autentycznej, spontanicznej i prawie rodzinnej atmosfery.

W tym roku zapowiada się równie gorące wydarzenie przynoszące muzykę i taniec Afryki Zachodniej do centrum Polski. Celem Nocy Żywych Bębnów jest z jednej strony prezentacja profesjonalnych artystów inspirujących się tradycyjną muzyką perkusyjną z Afryki Zachodniej, a z drugiej – ukazanie fenomenu bębnów w szerszym kontekście społecznym. Tej nocy wystąpią na scenie ludzie z zupełnie różnych światów, których połączyła wspólna pasja grania na afrykańskich bębnach.

Koncert otworzy występ wszystkich grup warsztatowych City Bum Bum. Na bębnach djembe i doundoun zagrają osoby dorosłe i małe dzieci; ci, którzy grali już wiele koncertów oraz ci, dla których będzie to sceniczny debiut. To absolutnie szczery i autentyczny przekaz, który udowadnia, że nie tylko każdy może wypowiadać się w muzyce, ale też może zagrać prawdziwy koncert dla dużej publiczności.

To jedyna tak naprawdę okazja w roku, aby zobaczyć muzyczny rozwój naszych studentów. Obok grup początkujących wystąpią grupy grające od kilku lat – wszystkie w repertuarze tradycyjnych rytmów Mandingue. W pierwszej odsłonie koncertu po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie tradycyjna maska Malinke „Tasaba” pochodząca z wioski Fissadou w Gwinei, do której corocznie podróżujemy z naszą charytatywną akcją. A kiedy zaczyna tańczyć Tasaba, trzęsie się ziemia! J

Wydarzeniem wieczoru będzie wspólny występ grupy City Bum Bum z geniuszem kory i djembe, Seckou Keita i gościnnym udziałem Maxima Piazza z zespołu Konoba.

Podczas ostatniej edycji Etnofestiwalu w Łodzi 6 grudnia 2008r. City Bum Bum miało okazję wystąpić na jednej scenie z Seckou Keita, tradycyjnym griottem z Senegalu, mistrzem kory i zarazem wielkim djembefola, który po raz pierwszy gościł wówczas w Polsce. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne zawiązało przyjaźń i pomysł kontynuacji wspólnych działań. Ich rozwinięciem będzie specjalny koncert z okazji 6. urodzin City Bum Bum.

Seckou Keita urodził się w Ziguinchor, w regionie Casamance na południu Senegalu w 1978 r. w tradycyjnej rodzinie griotów (spadkobierców i kontynuatorów tradycji muzycznej Afryki Zachodniej). Jest absolutnie wyjątkowym artystą na scenie world music – Seckou Keita to niekwestionowany mistrz kory (zachodnioafrykańskiej harfy), a zarazem wirtuoz djembe i znakomity śpiewak. Pod kierunkiem swojego wujka, Solo Cissokho rozpoczął międzynarodową karierę w 1996 r., kiedy okrzyknięty został sensacją międzynarodowego festiwalu Forde w Norwegii i pomimo młodego wieku – nazwany przez krytykę „geniuszem muzyki afrykańskiej”. Kolejne lata przyniosły występy Seckou m.in. na festiwalach Womad i Glastonbury oraz nominację do prestiżowej nagrody BBC Radio 3 w kategorii world music. Współpracował z największymi gwiazdami muzyki afrykańskiej, m.in. z Salifem Keita (Mali), Youssou N’Dour (Senegal), Toumani Diabate (Mali); Seckou często występuje z żywą legendą djembe, Mamady Keita z Gwinei. Obecnie Seckou Keita koncertuje na całym świecie ze swoją grupą „Seckou Keita Quartet”, w której muzycy z różnych kultur w piękny sposób łączą tradycyjne melodie kory z instrumentarium jazzowym, przynosząc świeży powiew nowej muzyki świata.

Tego wieczoru skład zasili nasz przyjaciel z warszawskiej formacji Konoba, Maxime Piazza, zadomowiony w Polsce znakomity francuski muzyk, niekwestionowany autorytet w tradycyjnym repertuarze djembe i doundoun kassonke. Podczas ostatniej podrózy do Gwinei Maxime poświęcił się w dużej mierze grze na balafonie. Mariaż tych wszystkich magicznych instrumentów zabierze nas w zupełnie fantastyczną wyprawę muzyczną, której najważniejszym elementem jest spotkanie ludzi.

Po części koncertowej władzę nad parkietem przejmie DJ Steve Sambali, który już dwukrotnie występował podczas Nocy Żywych Bębnów. Dj Steve urodził się w Tanzanii i stamtąd wywodzą się jego muzyczne korzenie. Tam też zaczął prowadzić rodzinne i studenckie imprezy. W Polsce występuje profesjonalnie jako Dj od ponad 10 lat. Jego eklektyczny wybór afrykańskiej muzyki oraz dar prowadzenia zabawy zjednał mu fanów w całym kraju.

Wojciech Pęczek

 Dokument bez tytułu