Noc nie z tej ziemi!

afryka.org Polecamy Noc nie z tej ziemi!

Noc nie z tej ziemi – to wielokulturowy Hyde Park (barwne opowieści o naszej stolicy) i nocna sjesta z udziałem Warszawiaków nie z tej ziemi, czyli cudzoziemców mieszkających w stolicy.

W tą niezwykłą noc oprowadzać nas będą po Warszawie: reżyser filmowy Rafeal Lewandowski (Francja), aktor Lude Reno (Karaiby), uchodźca polityczny Mario Galdamez (Chile), pasjonat tanga i piłki nożnej Cristian  Hermes (Argentyna), aktorka Studium Teatralnego Gianna Benwenuto (Urugwaj), florentyńczyk zafascynowany polską literaturą i kabaretem Leonardo Mesi („Kuchnia Dantego”), Kseniya Hatalskaya (Fundacja Rozwój Oprócz Granic) oraz trójka pochodzących z Azerbejdżanu przyjaciół – Narmina Hebanowska, Elnara Mammadova i Karim Shakinski.

Noc nie z tej ziemi to także muzyczna podróż uchem po mapie, w którą zabierze nas Luis Andino Velez (Argentyna) oraz chór eksperymentalny Seana Palmera (Wielka Brytania). Korytarze DSH wypełnią zapachy „Kuchni Dantego”, yerba mate, wodnej fajki i parzonej po turecku kawy. Na jednej ze ścian Ivo Nikić ukryje swój mural…

Wśród dodatkowych atrakcji m.in. rozgrywki polsko-argentyńskie w piłkarzyki (Cristianem Hermesem ), nauka pisania (Aiko Tachi, Dan Wang), perskie bajki (Roszan Tosun), azerbejdżańska sjesta, czyli „spotkanie w krainie wiecznego ognia”, salon gier – tryktrak (nardy), madżonga etc. oraz pokazy filmowe poświęcone „\Warszawiakom nie z tej ziemi

 HARMONOGRAM WIELOKULTUROWYEGO HYDE PARKU

(każdy z uczestników ma tylko 20 minut na zaprezentowanie publiczności „swojej Warszawy”…)

19.30

LEONARDO MESI (Włochy) – DANTE W WARSZAWIE!

Humanista. Florentyńczyk. Ukończył z wyróżnieniem studia muzyczne i napisał w Mediolanie rozprawę doktorską o polskim kabarecie w okresie odwilży. Pierwszy raz przybył do Warszawy 1999 roku, poznał smak życia w Akademiku oraz Alfreda z Wenecji, z którym stworzył „Kuchnię Dantego”. Od 2009 goszczą w różnych lokalach i mieszkaniach stolicy, gdzie gotują recytując jednocześnie pieśni Boskiej Komedii. Leonardo obiecał wyrecytować i zagrać coś specjalnie dla nas.

20.00

KSENIYA HATALSKAYA (Białoruś) – WSTRZĄSNĄĆ, NIE MIESZAĆ!

Działaczka organizacji pozarządowej, historyk. Urodziła się w Mińsku. Do Warszawy przyjechała w 2003. Miał być to krótki pobyt, a spędziła tu już prawie jedną trzecią część życia. Z wykształcenia historyk, pracuje w Fundacji Rozwoju Oprócz Granic. „Podczas swojego występu opowiem o tym, jak udało mi się pokochać Warszawę. Przepis jest taki: wziąć trochę historii, starych zdjęć, uroku międzywojennego, do tego dodać praską bohemę, zielony Mokotów, knajpy Śródmieścia. Wstrząsnąć, nie mieszać”.

20.30

SEAN PALMER (Wielka Brytania)+GRE BADANIE – BRZMIENIE WARSZAWY!

Chór powstał we wrześniu 2010, po cyklu warsztatów dotyczących wokalnej interpretacji otoczenia, obrazów i rysunków graficznych. Ich repertuar składa się m.in. z „dźwiękoobrazów” i storyrtellingu, czyli opowiadaniu historii miejsc. Sean mieszka w Warszawie przeszło 10 lat. Jego pasją jest teatr, śpiew, performance i kompozycje chóralne. „Warszawa kulturalnie rozkwita i ekscytuje – is the place to be!”.

21.00

MARIO GALDAMEZ (Chile) – MOJE SNY SĄ PO POLSKU

Tekściarz, dziennikarz, przedsiębiorca. W 1951 w Santiago. W 1974 roku, jego ojciec, Andres, został porwany przez tajną policję Pinocheta i wszelki ślad po nim zaginął. W 1975 roku Mario musiał uciekać z kraju. „To nie było tak, że spakowałem walizkę i przyjechałem do Polski. To los mnie tu rzucił, a więc trudno po mimo tylu lat, czuć się w Warszawie jak u siebie w domu”. W stolicy mieszka już 36 lat, od 1975; w Chile był tylko trzy– w 1990 roku oraz w latach 2005 i 2009.

„Warszawo cudowna/serce pogrzebane/ znowu żyjące i wolne/ Miasto, któreś dowiodło, że człowiek jest większy od wszelkiego nieszczęścia/…Pozwól mi dotknąć twoich murów….Jeśli dotykam twoich murów/ twojej  skóry świętej/ rozumiem. że jesteś życiem i że w twoich murach umarła nareszcie śmierć – to fragment wiersza pt. Wróciła syrena napisanego przez chilijskiego noblistę Pabla Nerudę w hołdzie powojennej Warszawie, pod którym podpisuję się dwiema rękami. Natomiast Warszawa, w której przyszło mi żyć teraz nie jest miastem moich marzeń, ale siłą rzeczy stała się moim drugim domem. Śpiewam >>Sto lat<<, a jak trzeba i kolędy. Mam polski obywatelstwo, posiadam pesel, NIP, regon, itd. Tu wypełniam pity-niepity, chodzę po urzędach, stoję w kolejkach, załatwiam (lub nie załatwiam) sprawy…”.

Wystąpieniu Mario Galdameza towarzyszyć będzie pokaz filmu jego syna Antonio Galdameza pt. Wszystko o moim ojcu.

21.45

RAFAEL LEWANDOWSKI (Francja) – WARSZAWA 87/17

Reżyser filmowy (reżyser m.in. filmu Kret z Borysem Szycem i Marianem Dziędzielem), laureat paszportu Polityki, zafascynowany współczesną historią Polski oraz pamięcią indywidualną i zbiorową. Mówi, że warunkiem robienia dobrych fabuł jest umiejętność obserwowania rzeczywistości, a tego najlepiej uczy dokument (Cela, Cień na duszy, Przesłuchania, Piosenka i życie). Dla Fundacji Survival of the Shoah powołanej przez Stevena Spielberga sfilmował ponad 80 relacji. W Noc Muzeów Rafael pokaże krótki film o Warszawie nakręcony małą kamerą Super 8 mm w grudniu 1987 roku.

22.15

LUDE RENO (Karaiby) – WWA IN MY HEAD

Aktor i scenarzysta. Pochodzi z Martyniki. Przybył do Warszawy w 2004 roku. Planował zostać rok, a potem wyruszyć dalej, aż do Chin. Na antenie Radia Kampus prowadzi co niedzielę audycję „Wojnę Francusko Angielską pod flagą biało-czerwoną” z Benjaminem Copem. Mówi o sobie Warszawiak z wyboru – „Dla mnie Warszawa to miasto możliwości i w przeciwieństwie do Paryża, nie jest miastem striptizu, gdzie wszystko wystawione jest na pokaz”. Szerszej publiczności znany z seriali Usta Usta, Hotel 52, Układ Warszawski.

22.50

CRISTIAN HERMES (Argentyna) TANGO NAD WISŁĄ

Pasjonat tanga. Hermes Cristiane, przybywa do Warszawy w 2012 rok. Jego uwagę natychmiast przyciągają podwórkowe kapele grające, z dala od jego rodzinnych stron – tango. Skąd wzięło się tango w Warszawie? Pytanie to spędzało mu sen z powiek, aż poznał historię Polski i międzywojennej Warszawy. Podczas Nocy Muzeów, Hermes oprowadzi nas tanecznym krokiem po przedwojennej Warszawie – mieście pełnym pasji i namiętności. Tango ma w Polsce ponad 100 letnią tradycję, w swoim show nawiążą do niej Hermes Christian wraz z żoną Sylwie Rubin.

23.20

GIANNA BENWENUTO (Urugwaj) – SAPO DE OTRO POZO

Aktorka Studium Teatralnego, odtwórczyni Izoldy Regensberg w spektaklu Król Kier znów na wylocie na motywach powieści Hanny Krall. Gianna przyjechała do Warszawy w 1992 roku za mężczyzną, który stał się miłością jej życia. Mieszka na Żoliborzu, lubi podwórka i klatki schodowe starych kamienic. „Gdy ostatnio byłam w Urugwaju, mój brat powiedział do mnie: jesteś como sapo de otro pozo – żabą z innej studni. Czy po 20 latach życia w Warszawie, mam miejsca, z którymi jestem na tyle związana, że mogę powiedzieć: są moje, ja do nich należę? A może to już ten czas, aby wrócić na stałe?”.

Wystąpieniu Gianny Benwenuto towarzyszyć będzie pokaz filmu Warszawianki-Cudzoziemki zrealizowany przez Kingę Sochacką i Katarzynę Kazimierowską w ramach festiwalu Warszawa jest kobietą (2010).

00.10

NARMINA HEBANOWSKA, ELNARA MAMMADOVA I KARIM SHAKINSKI (Azerbejdżan) – 3XTAK!

Co łączy tę trójkę? Narmina (Baku), Elnara (Sumgait) i Karmi nie znali się przed wyjazdem z kraju. Poznali się dopiero w Warszawie. Dla Narminy to najspokojniejsze miejsce na świecie, dla Elnary – miasto możliwości i przyjaciel. Każdy z nich przedstawi swoją osobistą mapę Warszawy. Opowiedzą też o tym, co łączy polskich architektów ze stolicą Azerbejdżanu – Baku

Warszawiacy nie z tej ziemi! to część projektu „Warszawa Wielonarodowa. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945–89” realizowanego przez Dom Spotkań z Historią – to m.in. cykle spotkań z cudzoziemcami, którzy zamieszkali w stolicy, archiwalny projekt historii mówionej i książka. W 2012 Zespół Domu Spotkań z Historią roku otrzymał aFrykasa od Fundacji Afryka Inaczej za dialog międzykulturowy i promowanie Warszawy wielokulturowej oraz cykl „Warszawiacy nie z tej ziemi”.

Organizator: Dom Spotkań z Historią (DSH), ul. Karowa 20, Warszawa

Noc Muzeów w DSH

18/19 maja 2013

godz. 19:00-01.00

***

Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii XX wieku Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl.

 Dokument bez tytułu