Noc dla Afryki

afryka.org Polecamy Noc dla Afryki

NOC DLA AFRYKI jest cykliczną imprezą organizowaną przez Polską Zieloną Sieć z okazji Światowego Dnia Walki z Ubóstwem. 19 października w warszawskim klubie Znajomi Znajomych odbędzie się piąta edycja tej imprezy. Noc Dla Afryki promuje wartości i zachowania odrzucające stereotypy dotyczące bezradności i stagnacji krajów Afryki. Wydarzenie ma na celu propagowanie wiedzy o trudnościach, z jakimi borykają się mieszkańcy Afryki, ale też o ich ścieżkach rozwoju.

A jeśli nasze życie zależy od rozwoju Afryki? – pytają organizatorzy Nocy dla Afryki i zapraszają. – Przyjdź przekonać się jak działają zależności globalne. Pokażemy filmy, wystawy, kreskówki i rozstrzygniemy nasz konkurs fotograficzny.

Data: 19.10.2012 [piątek]

Miejsce: Warszawa, Znajomi Znajomych, ul. Wilcza 58a

Wstęp wolny!

Program wydarzenia 18:00-22:00:

18:00 – wykład filmowy “Bohater kongijskich lasów” Corneille Ewango, przyrodnika, laureata nagrody Goldmana z 2005 r. Film pokazuje dramatyczną walkę o kurczącą się bioróżnorodność w Kongo owładniętym wojną domową.

18:35 –Era Miedzi”, reż. Ivo Bystřičan, 2010

Film opowiadający o tym, w jaki sposób wydobycie miedzi w Zambii przez zagraniczne firmy wspierane publicznymi środkami międzynarodowych instytucji finansowych niweczą wysiłki mieszkańców tego kraju w walce z ubóstwem.

19:35 – “Afrykańskie surowce – rozwój Północy kontra rozwój Południa” spotkanie z ekspertami.
Anna Roggenbuck (koordynatorka kampanii dot. reformy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, CEE Bankwatch Network) – “Surowcowy boom w Mozambiku, relacja z wizyty w rejonie Moatize, w którym znajdują się kopalnie węgla kamiennego i planowana jest budowa tamy Mphanda Nkuwa”.

– Dominik Kopiński (doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, założyciel i wiceprezes Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych, autor książek: “Pomoc rozwojowa, teoria i polityka”, “Zgubne transakcje. Fatal Transactions. Surowce mineralne a rozwój państw afrykańskich”) – „Klątwa surowcowa w Afryce? Przypadek Botswany
i Zambii”.

20:35 – “Cena ropy”, reż. Luca Tomassini, 2012

Film przedstawia negatywny wpływ wydobycia ropy naftowej w Nigerii na lokalne społeczności i środowisko, a także pokazuje, w jaki sposób możemy kształtować politykę Unii Europejskiej, by niwelować szkodliwy wpływ europejskich inwestycji w krajach najbiedniejszych. Dowiemy się kto tak naprawdę płaci za wydobycie paliw w Afryce i bezpieczeństwo energetyczne Europy.

21:00 – ogłoszenie wyników konkursu foto

„Zmiany klimatu dotykają najbiedniejszych”

(jury – Janina Ochojska, Anna Roggenbuck, Adam Wajrak)

21:30 – „Europejskie poszukiwania energii – to chyba jakiś żart” kreskówka CEE Bankwatch Network i Polskiej Zielonej Sieci

22:00 – Uratujmy Afrobeat w Warszawie 

zagrają : Flaq, Dj Rafallu,WtymSęk

 _____________________________

Imprezie towarzyszyć będą:

*wystawy „Zambia: Era miedzi” i „Klimat a rozwój krajów Globalnego Południa”

*loteria z nagrodami

 Dokument bez tytułu